uroda

Przed niechcianą ciążą można zabezpieczyć się na różne sposoby – można wykorzystać np. zastrzyki i plastry antykoncepcyjne lub prezerwatywy. Sprawdzają się także wkładka wewnątrzmaciczna oraz spirala antykoncepcyjna. Kobiety najczęściej jednak wybierają tabletki antykoncepcyjne. Istnieje wiele czynników, które zmniejszają skuteczność tej metody antykoncepcji.

Zmniejszenie skuteczności tabletek antykoncepcyjnych może wynikać z różnych przyczyn. Zalicza się do nich np. zażywanie innych leków lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe zmniejszające wchłanianie leku. Ważny wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych ma przestrzeganie zasad ich przyjmowania.

Tabletki antykoncepcyjne – jakie wybrać i jak stosować?

Tabletki antykoncepcyjne dostępne są na receptę. Ginekolog podczas wizyty przeprowadzi wywiad lekarski, wykona badania i – jeśli nie będzie widział przeciwwskazań – przepisze odpowiedni preparat. Do popularnych tabletek antykoncepcyjnych należą np. tabletki Sylvie 30. Należy je przyjmować w kolejności, która została wskazana na opakowaniu tj. przez 21 dni raz na dobę (o podobnej porze; popijać wodą), a następnie odstawić na 7 dni, kiedy to powinno pojawić się krwawienie (pojawia się zazwyczaj w 2–3 dniu). Ważne jest, aby tabletki przyjmować codziennie o tej samej porze i popijać niewielką ilością wody.

Czynniki wpływające na zmniejszenie skuteczności antykoncepcji

Na zmniejszenie skuteczności tabletek antykoncepcyjnych wpływają różne czynniki:·

  • zażywanie innych leków, np. niektórych leków przeciwpadaczkowych, przeczyszczających, przeciwgruźliczych, przeciwwirusowych, przeciwgrzybiczych, zaburzających wchłanianie tłuszczu, a także antydepresantów,
  • stosowanie antybiotyków na bazie takich substancji, jak np. tetracykliny, penicylina, ryfampicyna oraz cefalosporyny,
  • przyjmowanie niektórych suplementów diety, np. węgla leczniczego, chromu, siemienia lnianego,
  • picie soku grejpfrutowego,
  • stosowanie ziół, np. dziurawca, pluskwicy groniastej,
  • wymioty i biegunka.

Alkohol sam w sobie nie wpływa na skuteczność antykoncepcji. Inaczej w przypadku, gdy kobieta, która jest pod wpływem alkoholu, wymiotuje lub zapomni o przyjęciu preparatu. W takich sytuacjach zmniejsza się skuteczność tabletek hormonalnych.