Jednym z największych mitów dotyczących antykoncepcji jest to, że powoduje ona przybieranie na wadze. Inny mówi o zmniejszonym libido podczas jej stosowania. W każdym micie jest odrobina prawdy. Antykoncepcja może powodować tycie i ograniczać popęd seksualny, ale tylko w przypadku jej niewłaściwego doboru, który najczęściej wynika ze zbyt małego zaangażowania lub niewiedzy kobiety. Jak sprawić, by antykoncepcja nie tylko zapobiegała ciąży, ale i poprawiała nasz wygląd i samopoczucie?
Pomimo tego, że tabletki antykoncepcyjne dostępne są na rynku od przeszło 60 lat, wśród wielu kobiet wciąż budzą obawę i niechęć. Z jednej strony wynika to z mitów, które narosły wokół antykoncepcji, jako środka zapobiegającemu ciąży, ale kosztem kobiecej urody. Z drugiej strony niechęć do antykoncepcji hormonalnej, podobnie jak dotyczące jej mity, wynika po prostu z niewiedzy. W Polsce antykoncepcja wciąż jest tematem tabu, często dla kobiet bardzo wstydliwym, a przecież stworzona została przede wszystkim z myślą o nich.
Ten sposób zapobiegania ciąży ma swoich zwolenników i przeciwników. Wiele kobiet podchodzi do tematu nieufnie, bo zwyczajnie do końca nie wiedzą, jak działa antykoncepcja. Wstydzą się rozmawiać o tym z koleżankami, a tym bardziej z lekarzem. To bardzo często powoduje, że choć stosują antykoncepcję nie wiedzą, jakie do końca efekty ma ona przynosić. A te powinny być wyłącznie pozytywne. Niestety, wiele kobiet pozostaje w tym temacie biernych, uważając, że przybieranie na wadze czy mniejszy popęd seksualny to naturalny wynik zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Jako poparcie dla tej wiedzy wskazują znane mity dotyczące antykoncepcji. Prawda jest jednak taka, że tycie i mniejszy apetyt na seks wynikają wyłącznie z ich braku zainteresowania tematem.
Antykoncepcja powinna być dobrana na miarę. Co to znaczy? Każda kobieta jest inna nie tylko pod względem wyglądu czy wieku, ale i charakteru, stylu życia oraz kondycji fizycznej. Dobierając antykoncepcję pod uwagę powinny być brane wszystkie te czynniki. Bo o ile każdy środek będzie zapobiegać ciąży, to dodatkowe efekty mogą być trudne do osiągnięcia. A warto o nie walczyć, bo antykoncepcja może bardzo pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu, w tym na zachowanie prawidłowej wagi. Odpowiednio dobrana antykoncepcja pozytywnie wpłynie na przemianę materii, zapobiegając wahaniom wagi. Pomoże uregulować poziom hormonów w organizmie, co z pewnością wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie. Środki antykoncepcyjne pomagają również w przypadku bolesnych lub obfitych miesiączek. Z pewnością kobiety docenią jej wpływ na poprawę wyglądu cery, a młodym kobietom pomoże walczyć z trądzikiem. Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne zapobiegają również zatrzymywaniu wody w organizmie, a to jest jedną z przyczyn przybierania na wadze.
Pamiętajmy jednak, że antykoncepcja to przede wszystkim kontrola płodności. Dzięki niej kobiety nie tylko mogą samodzielnie regulować cykl, ale przede wszystkim świadomie decydować o macierzyństwie. Skoro antykoncepcja to same pozytywy, dlaczego nie wszystkie kobiety je dostrzegają? Dobór odpowiednich środków oraz metody antykoncepcji to nierzadko długi i żmudny proces. Zaangażowany w niego powinien być nie tylko lekarz, ale przede wszystkim kobieta. To od niej w dużej mierze zależy prawidłowy dobór.
Antykoncepcja uczy obserwowania swojego ciała. Lekarz podczas wywiadu powinien otrzymać od pacjentki wszelkie niezbędne informacje, również te, które wydają się nieistotne. Ważnym elementem tego procesu są również badania, w tym: podstawowe badanie ginekologiczne, USG narządów rodnych oraz morfologia. Pokażą one ogólny stan zdrowia pacjentki. Lekarz na podstawie tych wszystkich czynników przepisze nam środek antykoncepcyjny. Pacjentka może sama zdecydować o metodzie, której wybór zależy przede wszystkim od jej stylu życia. Najpopularniejsze są tabletki antykoncepcyjne, które wymagają jednak samodyscypliny i systematyczności. Pamiętanie o codziennym zażywaniu tabletek może dla niektórych stanowić problem, dlatego do wyboru są jeszcze: plastry, wkładki wewnątrzmaciczne oraz krążki dopochwowe.
Nie zawsze lekarz trafi ze środkiem za pierwszym razem. Pierwsze tygodnie stosowania antykoncepcji są najistotniejsze i to podczas nich kobieta musi wykazać się dużą czujnością. Przez pierwsze cztery tygodnie mogą pojawiać się plamienia śródcykliczne oraz problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie. Jeśli nie ustąpią po tym czasie, lekarz powinien przepisać inny środek. Proces ten ma trwać do momentu dobrania środka, który nie będzie wywoływać niepożądanych skutków. Niestety, kobiety bardzo często pozostają przy pierwszym przepisanym środku antykoncepcyjnym, nawet jeśli powoduje on skutki uboczne, sądząc, że taka właśnie jest cena stosowania antykoncepcji. To duży błąd.
Świadomość własnego ciała to nie tylko stosowanie antykoncepcji dobranej na miarę, ale i odpowiedniej diety. W tym przypadku należy ograniczyć spożycie sodu oraz cukrów prostych. Pić dużo wody i więcej się ruszać – to na pewno wyjdzie nam na zdrowie.