sen

Ciąża to stan długo wyczekiwany przez wiele par. Sprawdź, jak przebiega jej pierwszy tydzień.

Pierwszy tydzień ciąży jest terminem mylącym. Tak naprawdę oznacza moment, kiedy kobieta jeszcze nie spodziewa się dziecka. Warto bowiem mieć świadomość, że – zgodnie z regułą Naegelego – każda ciąża liczona jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Dlatego podręcznikowo trwa 280 dni, czyli 40 tygodni (9 miesięcy kalendarzowych).

Pierwszy tydzień ciąży, czyli kiedy?

Biorąc pod uwagę regułę Naegelego, pierwszy tydzień ciąży rozpoczyna się wraz z nadejściem nowego cyklu miesiączkowego. Jest to zatem pierwszy dzień krwawienia menstruacyjnego. Pierwszy tydzień kończy się zatem w 7 dniu cyklu. W praktyce oznacza to, że pierwszy tydzień ciąży następuje… na około 7 dni przed zapłodnieniem.

Moment złuszczania endometrium

Pierwszy dzień ciąży to okres, w którym dochodzi do złuszczania się endometrium. Następuje krwawienie, które jest wywołane spadkiem poziomu progesteronu w fazie lutealnej.

Wzrost pęcherzyka dominującego

Po kilku dniach krwawienia i oczyszczeniu macicy z resztek endometrium w jajniku dochodzi do wzrostu pęcherzyków pod wpływem hormonów. Jeden z pęcherzyków (dominujący) będzie zawierał komórkę jajową, która – po uwolnieniu – będzie gotowa do zapłodnienia.

Na tym etapie pierwszy tydzień ciąży zwykle się kończy. Kolejna faza to moment, w którym pojawia się owulacja i, jeśli dojdzie do „spotkania” komórki jajowej z plemnikiem, możliwe będzie zapłodnienie. Warto jednak pamiętać, że samo zapłodnienie to dopiero początek – powstający zarodek musi zagnieździć się w jamie macicy.

Jak przygotować się do ciąży?

Jeśli starasz się o dziecko, każdy nowy cykl musisz traktować tak, jakby to był pierwszy tydzień ciąży.

Zdrowa dieta

Pamiętaj o zdrowym odżywianiu i przyjmowaniu kwasu foliowego. Unikaj przy tym spożywania nadmiernej ilości produktów wysoko przetworzonych. Ogranicz słodycze oraz jedzenie z dużą zawartością soli i cukru. Codzienny jadłospis wzbogać natomiast w produkty zawierające sporą dawkę witamin i składników mineralnych. Zwróć uwagę na produkty spożywcze, które dostarczają odpowiedniej ilości witaminy D, wapnia, cynku, żelaza i magnezu. Spożywaj 5 posiłków w ciągu dnia. Zrezygnuj z alkoholu i palenia papierosów. Zadbaj o masę ciała – jeśli cierpisz na nadwagę lub niedowagę – pomocna może okazać się konsultacja z dietetykiem, który ułoży odpowiedni plan żywienia. W ciąży należy dbać o właściwe przyrosty masy ciała.

Aktywność fizyczna

Starając się o dziecko wcale nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie, warto ją kontynuować – aczkolwiek niekoniecznie w tak intensywnym stopniu, jak do tej pory.

A gdy już zajdziesz w ciążę, pamiętaj, by być pod stałą opieką lekarza ginekologa. To najlepsza gwarancja, że Twój maluch urodzi się zdrowy.