ciąża

To, że picie alkoholu przez kobiety w ciąży szkodzi nienarodzonym jeszcze dzieciom, wiadomo od dawna. Jednak naukowcy doszli do kolejnych wniosków – badania wykazały, że nadmierne spożywanie alkoholu przed zajściem w ciążę również niekorzystnie wpływa na rozwój płodu.

Polskie Radio podaje, że lekarze przedstawili powyższy pogląd podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego odbywającego się w Orlando w USA. Lekarze twierdzą, że nadużywanie alkoholu przez kobietę jeszcze przed zajściem w ciążę może później szkodzić ich dzieciom i negatywnie wpływać na ich rozwój, powodując liczne wady.

Badania na zwierzętach

Naukowcy przeprowadzili badania na zwierzętach – wyniki są nieco zaskakujące. Matki pijące duże ilości alkoholu przekazywały swojemu potomstwu zaburzenia hormonalne. Naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa twierdzą, że wiąże się to z większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę oraz inne zaburzenia. Wnioski są proste – jeśli planujesz zajść w ciążę w niedalekim czasie, ogranicz spożywanie alkoholu do minimum. W ten sposób możesz już teraz zatroszczyć się o zdrowie swojego dziecka.

Jak ograniczyć alkohol?

Często młodym kobietom ograniczenie ilości wypijanego alkoholu może sprawiać problem. Wiek rządzi się swoimi prawami – młodość wiążę się z dużą ilością imprez, na których alkohol jest częstym gościem. Dobrym sposobem na kontrolowanie ilości wypijanych trunków jest zakup alkomatu i regularne przeprowadzanie badań kontrolnych – mówi ekspert z portalu kalibracja-alkomatu.pl. Należy pamiętać przy tym, że badanie powinno odbywać się około 30 minut po wypiciu ostatniego kieliszka. Warto zachować zdrowy rozsądek i zaprzestać picia jeszcze zanim wynik pomiaru okaże się zbyt duży. Aby urządzenia dawały zawsze prawidłowy wynik, niezbędna jest kalibracja alkomatów.

Zatrważające statystyki

Co roku w Polsce rodzi się około 9 tysięcy dzieci z zaburzeniami spowodowanymi przez kontakt z alkoholem w czasie życia płodowego. Lekarze wielokrotnie apelowali do kobiet, aby zaprzestały picia podczas ciąży. Powstaje także wiele kampanii na ten temat, jednak wciąż jest on aktualny. Lekarze ostrzegają, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą matka może spożyć bez żadnej szkody dla dziecka. Niebawem do tych ostrzeżeń dojdą zapewne te o unikaniu alkoholu już w momencie planowania ciąży.

Jakie szkody wyrządza alkohol?

Picie alkoholu w pierwszym trymestrze może skutkować urodzeniem dziecka z zespołem poalkoholowym FAS, który może oznaczać m.in. upośledzenie umysłowe. Jeśli kobieta pije alkohol do 8. tygodnia ciąży, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wad serca i uszkodzeń układu krwionośnego, a także rozszczepienia wargi. Konsekwencje mogą być naprawdę poważne, bowiem to właśnie w pierwszych 8-9 tygodniach życia płodowego wykształacają się struktury najważniejszych organów wewnętrznych.

Inne możliwe skutki picia alkoholu w ciąży to: większe ryzyko urodzenia wcześniaka, niższy wzrost dziecka, słaba odporność, ryzyko groźnych chorób dróg oddechowych i wiele innych.