ciąża

Test ciążowy pokazał dwie kreski? Gratulacje – od teraz jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale również za rozwijające się w tobie dziecko. Dlatego musisz regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia, od którego zależy również zdrowie malucha. Dowiedz się, jakie badania musisz wykonać w pierwszych tygodniach ciąży.

Lekarze są co do tego zgodni: pierwszy trymestr ciąży odgrywa kluczową rolę. Jest to okres najważniejszy dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego istotne jest, by – gdy tylko pojawią się objawy ciąży – sprawdzić stan zdrowia matki. Pozwoli to ginekologowi wykluczyć ewentualne zagrożenia lub zminimalizować ich negatywny wpływ.

Badanie USG między 6. a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki

W 6-8 tygodniu ciąża powinna być już widoczna w obrazie USG. Dlatego na tym etapie warto wybrać się do ginekologa, który oceni prawidłowe umiejscowienie pęcherzyka ciążowego w jamie macicy (wykluczy tzw. ciążę pozamaciczną). Ponadto podczas badania będzie można określić, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, czy zarodek rozwija się prawidłowo.

Badanie cytologiczne

Na początku ciąży lekarz zwykle przeprowadza badanie cytologiczne – jeśli poprzednia cytologia była wykonywana co najmniej rok wcześniej.

Badanie nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się zarodka – próbka pobierana jest bowiem z szyjki macicy.

Badania laboratoryjne

Na pierwszej wizycie ginekolog zleci także wiele badań laboratoryjnych do wykonania, jeśli objawy ciąży zostaną potwierdzone. Lista jest naprawdę imponująca, ponieważ obejmuje ok. 13 różnych badań, w przypadku których próbka pobierana jest z żyły łokciowej. Kobieta powinna więc przygotować się, że podczas jednej wizyty w laboratorium zostanie pobranych co najmniej kilka fiolek krwi.

Wśród koniecznych do wykonania badań wymienić trzeba:

  • grupę krwi i czynnik Rh (z przeciwciałami) – pozwoli to wykryć istnienie tzw. konfliktu serologicznego
  • morfologię krwi
  • glukozę na czczo
  • TSH – oznaczenie poziomu hormonu tyreotropowego
  • przeciwciała anty-TPO – pozwalające stwierdzić lub wykluczyć choroby tarczycy
  • WR – tzw. odczyn Wassermanna pozwala wykryć lub wykluczyć przeciwciała bakterii kiły
  • HCV – pozwalające wykluczyć / stwierdzić zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu C
  • przeciwciała w kierunku toksoplazmozy – tzw. widność przeciwciał IgG pozwala ustalić czy infekcja jest „świeża” czy przebyta kilka lat wcześniej
  • przeciwciała w kierunku cytomegalii – pozwala określić, czy ciężarna jest chora, czy przechodziła chorobę w przeszłości
  • przeciwciała w kierunku różyczki – pozwala określić, czy kobieta nabyła odporność (np. na drodze wcześniejszego zachorowania lub szczepień) czy jest narażona na zakażenie.

Ponadto konieczne jest wykonanie badanie moczu.

Z wynikami badań do ginekologa

Każda kobieta ciężarna, która wykonała zlecone przez lekarza badania, powinna udać się z wynikami do ginekologa. Samodzielna interpretacja nie jest wskazana z uwagi na fakt, że niektóre wartości w okresie ciąży mogą odbiegać od normy. Tylko lekarz specjalista jest w stanie ocenić prawidłowość wyników, a w razie konieczności – podjąć stosowne leczenie.