płatki

Dietetycy nie od dziś przekonują, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Okazuje się jednak, że jest to również posiłek najczęściej opuszczany przez zapracowanych ludzi. Co warto włączyć do swojego jadłospisu, by szybko i bez wysiłku skomponować wartościowy posiłek na dobry początek dnia? Oto kilka propozycji.

Ziarna zbóż i owoce

Płatki musli to doskonały pomysł na pożywne śniadanie. Jest to bardzo elastyczna  oraz łatwa w przygotowaniu opcja dla zapracowanych. W zależności od indywidualnych preferencji oraz potrzeb żywieniowych można modyfikować to z czym jemy płatki śniadaniowe. W wersji klasycznej najczęściej są one spożywane z ciepłym bądź zimnym mlekiem. Można jednak mleko zamienić na jogurt lub kefir, w ten sposób wzbogacając swój posiłek w żywe kultury bakterii, tak ważne dla zdrowia człowieka. Osoby z nietolerancją laktozy mogą połączyć musli z mlekiem migdałowym, jogurtem sojowym bądź mlekiem kokosowym. Możliwości są niemalże nieograniczone. Trzeba jednak pamiętać, że suszone owoce czy orzechy, powszechnie dodawane do musli, są dość kaloryczne, stąd też będąc na diecie warto to wziąć pod uwagę i unikać dosładzania płatków.

Napój energetyczny

Kolejny pomysł na szybkie i pożywne śniadanie to smoothie. Przygotowanie go, zajmie nam dosłownie chwilę jeżeli dysponujemy odpowiednim blenderem. Jako baza do napoju doskonale sprawdzi się jogurt, kefir, czy mleko migdałowe. Do tego dodajemy rozmoczone płatki, na przykład owsiane lub siemię lniane. Mieszankę dopełniamy wybranymi owocami oraz warzywami. Jeśli dbamy o linię, pamiętajmy by nie przesadzać z ilością owoców oraz płatków, gdyż są one dość kaloryczne. Smoothie można z powodzeniem przygotować z mrożonych produktów, a płatki namoczyć wieczorem, tak aby rano nie tracić niepotrzebnie czasu na przygotowania. Rano wystarczy tylko wszystkie składniki wrzucić do blendera i zmiksować. Nasz napój możemy spożyć w drodze do szkoły czy pracy.

Sałatka pełna witamin

Przygotowywanie sałatek też jest o wiele szybsze niż mogłoby się wydawać. Składniki, które można pokroić wcześniej, najlepiej jest przygotować wieczorem dnia poprzedniego lub kupić gotowy, krojony miks sałat. Gdy chcemy mieć pewność, że dostarczymy organizmowi właściwej dawki energii, warto jest połączyć warzywa z produktami zbożowymi, czyli makaronem, pieczywem czy kaszą. Do tego można również dołączyć prażone pestki słonecznika oraz dyni. Całość uzupełniamy przygotowanym wcześniej sosem. Planując i przygotowując część posiłku już dzień wcześniej, możemy rano wszystko wymieszać w kilka chwil i dostarczyć sobie energii do pracy na zaczynający się właśnie dzień.