koc

Koce pełnią różnorodne funkcje. Swoje zastosowanie głównie znajdują jako okrycie w chłodne wieczory. Często wykorzystywane są także jako dekoracje w salonie czy też narzuta na łóżko w sypialni. W sklepach napotkać można koce bawełniane, akrylowe czy też wełniane. Niezależnie od sposobu użytkowania, warto znać rodzaje tych okryć oraz ich podstawowe wady i zalety.

Kiedy wybrać koc akrylowy?

Przy wyborze koca akrylowego bardzo dużym wyznacznikiem powinna być cena, która generuje ilość dodanego poliestru. Tańsze koce zawierają dość duży procent tego dodatku, znacząco obniżając jakość materiału. Podstawową zaletą koców wykonanych z akrylu jest niewątpliwie ich struktura, która sprawia, że materiał ten nie gniecie się ani nie mechaci. W związku z tym bardzo dobrze sprawdzają się jako elementy dekoracyjne — narzuta na kanapę czy łóżko. Następnym plusem, a zarazem minusem jest ilość ciepła, którą można dzięki nim uzyskać. Akryl jest materiałem sztucznym, który nie przepuszcza powietrza. Warunkuje to otrzymanie dużych ilości ciepła, co jest niewątpliwie dużą zaletą w zimowe wieczory, natomiast nie pochłania wilgoci wydzielanej przez człowieka pod wpływem ciepła – co jest zdecydowanie wadą tego rodzaju koców. Koce te nie są odpowiednie dla dzieci, ponieważ ich skóra jest wrażliwa na pot, który nie jest wchłaniany przez ten materiał.

Koce bawełniane jako alternatywa nieprzepuszczalnego akrylu

Koce bawełniane odznaczają się delikatnością. Są niewątpliwie bardzo miłe w dotyku i dostarczają znaczne ilości ciepła. Poziom ciepła jest mniejszy w porównaniu z kocami akrylowymi, jednakże bawełna zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki której osoba otulona kocem unika pocenia. Bawełna jest materiałem nieuczulającym, więc idealnie znajduje zastosowanie jako koce dla dzieci i osób cierpiących na alergie. Niestety koce bawełniane mają dwie podstawowe wady – łatwo ulegają zagnieceniom oraz są ciężkie, dlatego nie nadają się jako element dekoracyjny. Przed zakupem koca warto zastanowić się, do jakiego celu będzie on wykorzystywany. Do celów dekoracyjnych lepiej nadają się niegniotące koce akrylowe, natomiast do otulenia ciała w chłodne wieczory na pewno lepiej sprawdzą się koce bawełniane.