mieszkanie

W odpowiedzi na potrzeby rynku rząd zamierza kontynuować politykę wspierającą Polaków marzących o własnym mieszkaniu. Jest to z pewnością dobra informacja dla osób, które nie zdążą na kończący się w 2018 roku program „MdM”.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe są jednym z trzech filarów programu „Mieszkanie+”. Sytuacja na rynku mieszkaniowym nie wygląda zbyt kolorowo. Według oficjalnych szacunków w Polsce brakuje od 500 tysięcy do nawet 3 milionów mieszkań. Na 1 000 obywateli przypada tylko 360 mieszkań, podczas gdy średnia w UE wynosi 430. Indywidualne Konta Mieszkaniowe mają wspomóc oszczędzanie na cele mieszkaniowe i tym samym dać szansę na własne lokum. Program ma przynosić profity szczególnie osobom, które odkładają systematycznie.

W drugiej połowie 2017 roku projekt ustawy powinien trafić pod obrady rządu. Jego wejście w życie przewiduje się na początek roku 2018, na ten też okres planowana jest możliwość zakładania specjalnych kont. Dopłata z budżetu do programu IKM ruszy w roku 2019, po całkowitym wygaśnięciu „Mieszkania dla Młodych”.

Jakie są założenia Indywidualnych Kont Mieszkaniowych?

Podstawą IKM z pewnością ma być ich powszechna dostępność. Takie konto będzie mógł mieć każdy, kto zechce oszczędzać na cele mieszkaniowe. Nie ma w tym przypadku ustalonych żadnych progów dochodowych. Wstępnie podana jest za to minimalna długość okresu oszczędzania, która ma wynieść 5 lat. Po tym czasie uczestnik programu będzie mógł wypłacić zaoszczędzone pieniądze. Indywidualne Konta Mieszkaniowe będzie można zakładać w bankach oraz SKOK-ach, które przystąpią do programu. Dużą ich zaletą  ma być zwolnienie z 19% podatku Belki od zysków, ale tylko do określonej sumy.

Zysk dla osób przystępujących do programu ma być podwójny. Po pierwsze w postaci państwowych premii za systematyczne oszczędzanie. Po drugie konta mają być oprocentowane przez banki i dzięki temu powiększać zgromadzone przez nas środki. Na tę chwilę nie ma jeszcze żadnych informacji odnośnie wysokości premii czy oprocentowania kont. Rząd nie wskazał także do jakiej maksymalnej kwoty oszczędności będą przysługiwały państwowe premie. Wspomniane zostało jedynie, że do dopłat preferowane będą rodziny z dziećmi, osoby młode chcące kupić swoją pierwszą nieruchomość. Na specjalne warunki najprawdopodobniej będą mogły liczyć także rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi, w myśl programu „Za życiem”.

Na co mogą zostać przeznaczone pieniądze wypłacone z Indywidualnego Konta Mieszkaniowego?

Zakres możliwości jest szeroki, powinien usatysfakcjonować wiele osób i skłonić do wzięcia udziału w programie. Wypłacone środki będzie można przeznaczyć na zakup lub budowę domu, zakup mieszkania, kupno działki budowlanej, wkład własny w TBS, wykup udziałów w spółdzielni mieszkaniowej, czy też nawet na wkład własny przy zakupie nieruchomości. Wspomniana została także możliwość przeznaczenia zaoszczędzonych pieniędzy na remont bądź wykończenie nieruchomości, jednak nie wiadomo w jakim zakresie będzie to możliwe.

Założenia programu Indywidualnych Kont Mieszkaniowych brzmią bardzo optymistycznie. Wielu Polaków dzięki niemu może spełnić marzenia o własnym domu, czy choćby poprawie warunków mieszkaniowych. Obecnie rządzący chcą, aby warunki w Polsce dorównały tym panującym na Zachodzie. Miejmy nadzieję, że to się uda. Aktualne informacje znaleźć można tu: Indywidualne Konta Mieszkaniowe – IKM.org.pl.