książka

Badania poziomu czytelnictwa wśród obecnych Polaków na dają powodów do dumy. Badania wykazują, że wielu Polaków w ciągu ostatniego roku nie przeczytało ani jednej książki. Tłumaczymy się brakiem czasu, nadmiarem obowiązków, od książek odsunął nas szybki rozwój techniki i szybki i łatwy dostęp do wiedzy. Dziś za pomocą jednego kliknięcia możemy dotrzeć do wiadomości i do artykułów, dzięki którym dokształcamy się na bieżąco.

W dobie Internetu  i rozwoju techniki coraz trudniej jest nam się powstrzymać od surfowania w sieci, a to z kolei często odbywa się kosztem czytania książek. Stały rozwój mediów społecznościowych i przyciąganie kolejnymi nowościami, możliwość oglądania filmów na komputerach, serfowanie po różnych portalach – to wszystko sprawia, że na czytanie książek brakuje nam czasu.

Zalety czytania książek

A zalet czytania książek jest naprawdę wiele. Szkoda, że o nich nie pamiętamy. Książki uczą, bawią, rozwijają wyobraźnię, dają ogrom satysfakcji, wzbogacają słownictwo, czynią nas świetnymi rozmówcami, są źródłem wiedzy. Im więcej czytamy, tym więcej wiemy, czujemy się mądrzejsi, pewniejsi siebie, budujemy większe poczucie własnej wartości.

Książki poprawiają naszą pamięć i koncentrację. Czytanie ćwiczy mózg, który musi zapamiętać imiona, nazwiska bohaterów, nazwy, liczby, wątki i różne inne szczegóły. Czytanie wymusza na nas koncentrację i skupienie. Książka to także znakomity sposób na zabicie nudy, na odprężenie i relaks po ciężkim dniu.

Co czytać?

Jeżeli nie przepadamy za literaturą piękną, powieściami, dramatami, książkami przygodowymi, historycznymi, science fiction, możemy sięgnąć po książki psychologiczne lub poradniki. Na rynku wydawniczym jest bardzo szeroki wybór tego typu książek.

Poradniki zawierają mnóstwo cennych wiadomości, które przydają się w naszym codziennym życiu. Wiele poradników poświęconych jest zdrowemu trybowi życia, zdrowemu odżywianiu, ale Polacy chętnie sięgają także po poradniki dotyczące rozwoju osobistego, poradniki biznesowe i motywacyjne oraz takie, które pogłębiają wiedzę z różnych dziedzin życia, np. wychowywanie dzieci, poradniki dla kobiet w ciąży, dla małżonków, dotyczące opieki nad zwierzętami, uprawy roślin, gotowania, itp.

Jeżeli mamy jakiekolwiek problemy, w poradnikach możemy znaleźć receptę na wyjście z tych problemów, dowiedzieć, się jakie błędy popełniamy. Czytając poradniki rozwiejemy wszelkie wątpliwości oraz nabędziemy cenną wiedzę.