dieta

Dla każdego człowieka bardzo istotne powinno być to, jakie pokarmy przyjmuje każdego dnia. To od nich w dużej mierze zależy samopoczucie człowieka oraz jego wydajność umysłowa i fizyczna. Dodatkowo zdrowe odżywianie, czyli stosowanie jadłospisu optymalnie skomponowanego, bogatego we wszelkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy, może uchronić przed zachorowaniem.

Rekomendowana ilość posiłków

Standardowo zaleca się spożywanie minimum trzech, a najlepiej pięciu posiłków w ciągu doby. Dotyczy to zarówno osób pracujących w dzień, jak i w godzinach nocnych. Powyższe wskazania nie dotyczą osób chorych, u których o prawidłowej ilości, rodzaju i wielkości posiłków zawsze decyduje lekarz.

Mięso – czy należy jeść je codziennie?

Od pewnego czasu głośno mówi się o tym, że ludzie przesadzają z ilością spożywanego mięsa. Dla wielu z nich obiad bezmięsny nie jest „prawdziwym obiadem”. Nie wspominając już o tym, że zawsze na kanapce ląduje szynka. A tak naprawdę w pełni wystarczającą ilością mięsa dla człowieka jest ok 400 gram tygodniowo, co daje nam 2-3 obiady mięsne. Najlepiej przyjmować nawet mniejszą ilość mięsa na jedno danie, czyli około 100 gram.

A co z rybami?

Ogólnie wiadomo, że ryby są bogate nie tylko w białko, ale również w cenne dla nas kwasy omega, dlatego należy je spożywać przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu.

Jak często jeść warzywa i owoce?

Warzywa i owoce to doskonałe składniki odżywcze, bogate w białko, dużą ilość błonnika, witaminy i mikroelementy. Zaleca się spożywanie ich jak najczęściej, ale minimum 5 porcji dziennie. Szczególnie wartościowe są warzywa, które posiadają mało kalorii i cukru, a dużą wartość dla naszego zdrowia. Wspierają pracę metabolizmu, a znajdujący się w nich błonnik opóźnia wchłanianie cukru do krwi.

Jaka ilość wody jest właściwa?

Dorośli powinni pić minimum 2 litry wody dziennie. Dzięki temu organizm będzie nawodniony i metabolizm przyspieszony. Skóra stanie się sprężysta, cera bardziej wypoczęta a pierwsze zmarszczki pojawiają się o wiele później.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na www.dietetyk.guru.