zabawki

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem zabawek dedykowanych dzieciom w różnym wieku. Najpopularniejsze z nich to m.in. klocki, gry planszowe, puzzle, maskotki i lalki, a także zabawki interaktywne i edukacyjne. Te ostatnie dedykowane są przede wszystkim młodszym dzieciom, które dopiero poznają otaczający je świat.

Dzięki zdolności interakcji, zabawki tego typu wzbudzają żywe zainteresowanie dzieci, zachęcając je do zabawy i tym samym do ćwiczenia zdolności manualnych, koordynacji ruchowej czy pamięci.

Zabawki interaktywne – co to takiego?

To specyficzna kategoria zabawek dziecięcych, które wchodzą w bezpośrednią interakcję z bawiącymi się nimi dzieckiem. Przykładem takiej zabawki może być pluszowy miś z różnego rodzaju guziczkami. Naciśnięcie guziczka uruchamia określony rodzaj dźwięku. Dziecko może samodzielnie naciskać różne guziczki i tym samym uruchamiać różne dźwięki. Zamiast sygnałów dźwiękowych, interaktywne zabawki mogą emitować sygnały świetlne lub się poruszać. Wiele zabawek tego typu łączy w sobie kilka różnych mechanizmów interakcji, przez co zabawa nimi staje się ciekawsza dla dziecka i przez to bardziej dla niego wciągająca. Zabawki tego typu polecane są zwłaszcza młodszym dzieciom, które żywo reagują na dźwięki i migające światełka.

Czy zabawki interaktywne dedykowane są wyłącznie małym dzieciom?

Choć zdecydowana większość zabawek interaktywnych to przedmioty tworzone z myślą o potrzebach najmłodszych dzieci – dla dzieci w wieku do trzech lat, to w sprzedaży znaleźć możemy również wiele bardziej zaawansowanych technicznie zabawek tego typu, dedykowanych dzieciom nieco starszym, chodzącym do przedszkola, a nawet do pierwszych klas szkoły podstawowej. Doskonałym przykładem interaktywnej zabawki dla starszego dziecka może być zabawkowy laptop, tablet lub smartfon. Tego typu zabawki wyposażone są w nieskomplikowane oprogramowanie, które umożliwia opanowanie przez dziecko podstaw obsługi popularnych kategorii urządzeń elektronicznych. Poza tym dziecięce laptopy pozwalają dziecku zagrać w proste gry, które często mają charakter gier edukacyjnych. Poprzez tego typu gry dziecko może doskonalić swoje umiejętności liczenia lub pisania.

Zalety zabawek interaktywnych

Największą zaletą tego typu zabawek jest oferowana przez nie funkcja poznawcza i edukacyjna. Zabawki interaktywne odpowiadają na działania dziecka, pobudzając je w ten sposób do aktywności. W przypadku małych dzieci, tego typu zabawki pozwalają doskonalić koordynację ruchową i sprawność manualną dziecka, ćwiczą jego pamięć i zdolność do logicznego myślenia, ucząc zapamiętywania i kojarzenia faktów. W przypadku zabawek interaktywnych dla dzieci nieco starszych, ich podstawową funkcją jest edukacja i zaznajomienie dziecka z obsługą przedmiotów występujących w świecie realnym. Za pomocą wspomnianych wcześniej zabawkowych laptopów czy tabletów, dziecko uczy się obsługi tego typu sprzętu i jednocześnie poprzez zabawę, uczy się pisania, czytania czy liczenia – tego typu zabawki najczęściej wyposażone są w programy, które pomagają poznać alfabet i cyfry.