dziecko

Wiele osób zamiast okularów decyduje się na noszenie soczewek. Ich dobór jednak nie jest wcale taką prostą sprawą. Przede wszystkim dlatego, że na rynku dostępnych jest wiele typów soczewek. Warto jest więc wiedzieć, jakie są rodzaje soczewek i czym się kierować przy ich wyborze.

Materiał wykonania soczewek

Po pierwsze soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. W tym przypadku wyróżnić można soczewki twarde oraz miękkie. Materiał, z którego wykonywane są soczewki twarde to szkoło organiczne. Materiał ten charakteryzuje się dość dobrą przepuszczalnością powietrza. Niestety są one jednak dość sztywne, a w związku z tym są nieco niewygodne w noszeniu. Wpływa to w związku z tym na małą popularność tego typu soczewek. Jeśli chodzi o soczewki miękkie to te wykonywane są miękkich materiałów. Wyróżnić można tu soczewki hydrożelowe, które są bardzo delikatne jednak charakteryzują się nieco mniejszą przepuszczalnością powietrza oraz soczewki sylikonowo – hydrożelowe, które są nieco sztywniejsze, ale dużo lepiej przepuszczają tlen.

Czas noszenia soczewek

Soczewki kontaktowe można podzielić także ze względu na czas ich noszenia. W tym przypadku wyróżnić można soczewki jednodniowe. Są to soczewki jednokrotnego użytku. Są to na pewno najbardziej higieniczny rodzaj soczewek. Dlatego polecane są one szczególnie osobom, które dopiero zaczynają nosić soczewki oraz tym, którzy posiadają wrażliwe oczy. W związku z tym, że są to soczewki jednokrotnego użytku to nie wymagają pielęgnacji. To ich zaleta, choć liczyć trzeba się z ich codzienną wymianą.

Drugi rodzaj soczewek to soczewki wielokrotnego użytku. Na rynku dostępne są soczewki dwutygodniowe, miesięczne, a nawet kwartalne. Trzeba jednak wiedzieć, że ten typ soczewek wymaga regularnej pielęgnacji. Jest to konieczne dla zdrowia oczu. Zakupić można także soczewki roczne. Są to soczewki miękkie przeznaczone jednak tylko do noszenia w dzień.

Tryb noszenia soczewek

Soczewki podzielić można także ze względu na tryb ich noszenia. Tu wymienić można soczewki dzienne, elastyczne oraz ciągłe. Soczewki dzienne jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do noszenia w dzień. Soczewki elastyczne mogą być założone przez cały czas nawet przez kilka dni. Natomiast soczewki ciągłe nosić można przez cały czas nawet do 30 dni.

Zastosowanie soczewek

Na koniec wspomnieć można jeszcze o tym, że soczewki podzielić można także ze względu na ich zastosowanie. Mogą być to korekcyjne, lecznicze oraz kosmetyczne.