dziecko

Świetną alternatywą dla gier w świecie komputerowym, internetowym są zespołowe gry w świecie rzeczywistym. Na uwagę zasługuje rodzaj gry zespołowej, który w ostatnim czasie stał się bardzo popularny. To escape room, czyli angażująca uczestników zabawa w formie tematycznej gry zlokalizowanej w pomieszczeniu zamkniętym. Znajdują się w nim liczne zagadki oraz wskazówki, by finalnie owo pomieszczenie mogło zostać otwarte. Uczestnicy mierzą się nie tylko z wymagającymi zaangażowania manualnymi zagadkami, ale przede wszystkim z uciekającym czasem. Dlaczego warto stać się uczestnikiem gry?

Historia gry w pokoju zagadek

Żeby zrozumieć ideę gry escape room, należy przypomnieć jej historię, a sięga ona 1988 roku. Pierwsza tego typu gra prezentowała treść przygody na monitorze i już wtedy należało podjąć odpowiednie kroki do otworzenia i ucieczki z pomieszczenia. Emocje w trakcie gry zawsze podsycały rebusy i zagadki. Bez rozwiązania ich nie ma mowy o opuszczeniu pomieszczenia. Z czasem zagadki przed komputerem przeniesiono do świata rzeczywistego. Obecnie są to gry tematyczne, w których zadania wykonuje się zespołowo.

Gra dla każdego

Z uwagi na różną tematykę i różne poziomy trudności escape room to gra dla rodzin z dziećmi, nastolatków, dorosłych. Scenarzyści pokoi wprost prześcigają się w wymyślaniu motywów przewodnich, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Z jednej strony znajdziemy motywy z superbohaterami, rycerzami czy motywy znane z bajek. Z drugiej strony znajdzie się coś dla odważnych z historiami rodem z horroru. Czas na rozwikłanie zagadek jest dopasowany do stopnia ich trudności, zwykle wynosi ok. 60-90 minut.

Co daje uczestnictwo w grze?

Gry komputerowe można zastąpić tą, która angażuje i pozwala na interakcje wśród znanych sobie lub nieznanych osób na żywo. Escape room to okazja do aktywnego spędzania czasu. Pozwala na integrację, współzawodnictwo. Przede wszystkim jednak na ćwiczenia logicznego myślenia oraz szlifowania sprytu. W trakcie gry uczestnicy współpracują ze sobą dla osiągnięcia wspólnego celu – opuszczenia pokoju. Każde pomieszczenie przygotowane do gry escape room skrywa odmienną historię, dzięki czemu gra nie jest nudna. Ta gra jest odwzorowaniem świata komputerowego w formie rozrywki w świecie realnym. Taka realna przygoda jest świetnym oderwaniem od internetowego świata, ale także od codziennych obowiązków i trosk. Dale mnóstwo frajdy, dostarcza realne emocje i zacieśnia więzy społeczne. Podołanie zadaniom i zwycięstwo daje niesamowitą satysfakcję.