buty

Zakupy dla dziecka wiążą się zawsze z ogromną dozą odpowiedzialności, zwłaszcza jeżeli chodzi o rzecz tak ważną, jak obuwie. Odpowiednio dobrane buty są nie tylko gwarancją modnego wyglądu malucha, ale też jego prawidłowego rozwoju i doskonałego samopoczucia w czasie codziennych zabaw i szaleństw. Z drugiej jednak strony niejednego rodzica przeraża zapewne nawał wydatków związanych z wychowaniem dziecka. Zwłaszcza jeżeli chodzi o ubrania, z których nasze pociechy wyrastają w zastraszającym wręcz tempie… Dlatego, aby wszystkim, zwłaszcza początkującym rodzicom, ułatwić zadanie, w niniejszym tekście podajemy kilka podstawowych wskazówek i sugestii dotyczących wyboru butów dla malucha.

Buty „na zapas” – najczęściej popełniany błąd

Wielu rodziców, kierując się pragnieniem zaoszczędzenia, decyduje się na zakup obuwia „na zapas”, czyli o 1-2 numery większego. Niestety jednak, nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób wyrządzają dziecku ogromną krzywdę! Po pierwsze, większe rzeczy są zawsze nieco cięższe i choć różnice mogą się wydawać dorosłym małe i nieznaczące, to dla malucha nawet kilka-kilkanaście dodatkowych gramów robi dużą różnicę. Dodatkowo, za duże obuwie będzie wymuszać nieprawidłowy sposób chodzenia i ustawiania stopy, skutkując w przyszłości wadami postawy i przeciążeniami układu ruchu. Na tym jednak nie koniec! Trzeba też pamiętać, żeżaden konstruktor raczej nie bierze pod uwagę, że ktoś będzie użytkował za duże obuwie, a tym samym wszystkie zastosowane w produkcji wyliczenia i udogodnienia nie będą tutaj działały.

Rzepy czy sznurowadła

Kolejnym dylematem przed jakim stają rodzice pragnąc zaopatrzyć malucha w nowe buty dla dzieci jest dokonanie wyboru pomiędzy rzepami a sznurowadłami. W tej sytuacji wielu kieruje się względami pragmatycznymi i decyduje się na rzepy. Niestety jednak jest to duży błąd! Bo choć takie rozwiązanie ułatwia i przyspiesza ubranie dziecka, to na dłuższą metę nie zdaje rozwiązania. Maluchy używają bowiem wszystkich rzeczy w sposób, można by rzec, wyczynowy, a takim próbom sprostają wyłącznie sznurowadła. A jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości, wystarczy przyjrzeć się profesjonalnemu obuwiu sportowemu – w żadnym modelu nie znajdziemy delikatnych i zawodnych rzepów.

Dodatkowe sugestie

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na dwie kwestie: markę i miejsce zakupu. Jeśli chodzi o pierwszą sprawę, to choć ceny firmowych butów mogą przerażać, warto w nie zainwestować. W ten sposób zapewnimy dziecku prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo, a pamiętajmy, że, jak mówi znane przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć. Z kolei co do miejsca zakupu, to najlepiej wybrać jakiś sprawdzony sklep z obuwiem dziecięcym, w którym poza szerokim wyborem dobrej jakości produktów, można liczyć na fachową pomoc i poradę.