ręczniki

Kąpiel kojarzy nam się z czystością i świeżością. Taki też powinien być nasz ręcznik. Miękki, puszysty i przyjemnie pachnący. Niestety warunki w jakich ręczniki są użytkowane odbiegają od ideałów, przez co nawet już po dwóch dniach pachną stęchlizną. Czemu tak się dzieje i jak temu zapobiegać?

Skąd się bierze brzydki zapach na ręcznikach?

Smutna prawda jest taka, że zwykle ręcznik śmierdzi wyłącznie z naszej winy i nieumiejętnego obchodzenia się z nim. Problemem jest oczywiście nadmierna wilgoć i temperatura, w której szybciej rozwijają się grzyby i bakterie. Po pierwsze ręczniki muszą mieć cały czas dostęp do świeżego powietrza i dobrze wysychać. Nie jest dobrym pomysłem wieszanie ich w ścisku w pobliżu grzejnika, lub wieszanie jednego na drugim. Do tego, nawet jeżeli zamierzasz wrzucić ręcznik do kosza z brudną bielizną, to tylko po jego całkowitym wysuszeniu. Dzięki temu zanim trafi do bębna nie rozwiną się w nim patogeny. No i na koniec najbardziej oczywista kwestia, a jednak dość często niedoceniania. Ręczniki najzwyczajniej na świcie trzeba prać często i we właściwy sposób.

Ręcznik – jak o niego dbać?

Ręcznik jest używany po każdej kąpieli, ale na wytarciu naszego ciała nie powinien się kończyć nasz kontakt z nim. Po każdej kąpieli rozwieś ręcznik równomiernie na suszarce lub stojaku, tak by mógł całkowicie wyschnąć. To ważne, bo zatrzymana wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, które nie tylko odpowiadają za nieprzyjemny zapach, ale też mogą przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, lub wpływać na pogorszenie stanu naszej skóry. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, to zrezygnuj z korzystania z wieszaków na ręcznik, na których materiał jest tylko zahaczany, a reszta zwisa. Postaw na stojaki na ręczniki, które będą przez cały czas zapewniały odpowiedni przepływ powietrza. Takie rozwiązanie zwykle zawiera więcej miejsca niż mały haczyk, ale jak dobrze poszukasz, to na pewno znajdziesz system odpowiedni do rozmiarów nawet najmniejszej łazienki.

Jak odświeżyć śmierdzący ręcznik?

Na szczęście, nawet jeżeli trafi nam się wyjątkowo śmierdzący ręcznik, to możemy sobie z jego zapachem poradzić, ale czasem jedno pranie nie wystarczy. Bardzo dobrym, domowym i ekologicznym sposobem jest upranie ręcznika raz w occie, który wybije bakterie odpowiedzialne za brzydki zapach, a drugi raz w sodzie oczyszczonej, która go skutecznie zdezynfekuje. Niestety konieczne są dwa cykle, ponieważ soda i ocet mają przeciwstawne sobie odczyny pH.