Kawę odkryto najprawdopodobniej w I tysiącleciu p.n.e. w Etiopii, gdzie zbierano owoce dziko rosnących kawowców. Kawa musiała przebyć naprawdę daleką drogę, aby rozpowszechnić się na całym świecie. Dziś miliony ludzi sięga po ten aromatyczny napój. Jak go przygotować, aby był doskonały?
Klasyczna kawa czarna – espresso
Najpopularniejszą czarną kawą jest włoskie espresso. To napój pełen głębokiego aromatu i smaku, który dodaje energii wtedy, gdy tego potrzebujemy. Bukiet smaku ukryty w świeżo zmielonych ziarnach kawy można wydobyć, zaparzając je pod odpowiednim ciśnieniem.
Słowo „esprimere”, od którego mogła wziąć się nazwa espresso, oznacza „wyciskać”. Inne źródła mówią jednak, że „espresso” ma swoje źródło we włoskim określeniu „espressivo”, tłumaczonym jako „wyrazisty”, „wyraźny” – i taka też jest kawa czarna. Charakterystyczne dla niej jest to, że na jej powierzchni tworzy się pianka nazywana cremą. Espresso powinno się wypijać szybko – w dwóch czy trzech łykach, zanim zrobi się zbyt zimne.
Czym jest kawa czarna lungo?
Kawa czarna lungo jest napojem o większej objętości niż espresso. Sama nazwa „lungo” po włosku oznacza „długo”. Wzięła się nie od tego, że kawę tę można pić dłużej w porównaniu z espresso, ale od tego, że więcej czasu trwa proces przepuszczania wody pod ciśnieniem przez kawę w ekspresie. W wyniku tego otrzymany napój kawowy ma większą objętość i jest bardziej gorzki – podczas parzenia kawy z ziaren uwalniane są związki, które odpowiadają za inne nuty smakowe.
Jak zrobić idealną czarną kawę?
Sekretem wyjątkowego smaku i aromatu kawy czarnej jest wysoka jakość ziaren wykorzystanych do jej przygotowania. W zależności od tego, z jakich zakątków świata pochodzi kawa, ma ona nieco inny bukiet smakowy i zapachowy. Kawa z Etiopii jest ostrzejsza w smaku i ma kwiatowy aromat, natomiast kawa pochodząca z Kolumbii cechuje się mieszanką winno-owocowych smaków. Wyjątkową kawę można łatwo uzyskać dzięki kapsułkom. I tak np. kapsułki do kawy espresso od NESCAFÉ® Dolce Gusto® zawierają mieszankę ziaren pochodzących z dwóch różnych rejonów Ameryki Południowej, dlatego można w zaparzonej za ich pomocą kawie wyczuć wyraźny aromat owocu granatu z nutą orzechów włoskich.
Liczy się także odpowiednie przygotowanie ziaren kawy. Do różnych ich gatunków należy dobrać inne parametry przy paleniu. Tylko w ten sposób można wydobyć ich aromat, w przeciwnym wypadku kawa będzie zbyt gorzka, zbyt kwaśna lub zanadto przypalona.
Parzenie idealnej czarnej kawy
Nie bez znaczenia dla parzenia kawy jest to, w jaki sposób powstaje z niej napój. Z pozoru wydawać by się mogło, że wystarczy zalać wrzątkiem zmielone ziarna, aby otrzymać kawę. Jednak bariści doskonale wiedzą, że taki napój nie będzie przed nami roztaczać zniewalających aromatów.
Potrzeba odpowiednio wysokiego ciśnienia, pod którym przez ziarna kawy przepuszczana jest gorąca woda podgrzana do odpowiedniej temperatury. Ciśnieniowe ekspresy do kawy generują ciśnienie, np. do 15 barów, co pozwala przygotować kawę czarną odpowiadającą naszym oczekiwaniom. Wiesz już, jak powstaje idealny czarny napój – teraz możesz spróbować przygotować go domu!