aromaterapia

Olejki eteryczne stosowane są od tysiącleci. Początkowo doceniano ich właściwości pielęgnacyjne oraz lecznicze. Dzisiaj wiadomo już, że te naturalne substancje posiadają o wiele więcej zastosowań. Śmiało można powiedzieć, że niektóre z nich są środkiem uniwersalnym. Poznaj unikalne właściwości olejków eterycznych, o których możesz nie mieć pojęcia.

 Olejki eteryczne do zwalczania brzydkich zapachów

Czy wiesz, że przykry zapach zwierzęcej sierści, ludzkiego potu, stęchlizny, pleśni albo starej żywności zneutralizują olejki eteryczne, takie jak goździkowe, geraniowe, cynamonowe oraz cytrynowe? Wystarczy kilka kropli nanieść na zwilżoną ściereczkę i przetrzeć powierzchnię, która taki zapach wydziela.

Olejki eteryczne jako środki czyszczące

Olejki eteryczne będą też skutecznym środkiem do mycia dywanów – użyj olejku cytrynowego, lawendowego oraz miętowego. Olejek z bergamotki stanie się pomocnikiem w myciu zlewozmywaków oraz muszli klozetowych. Olejkiem cytrynowym łatwo zetrzesz zaś plamy z gum do żucia, wosku oraz kleju.

Olejki eteryczne jako odświeżacz powietrza

Jeśli chcesz cieszyć się świeżym zapachem w domu, możesz skorzystać z olejków eterycznych podczas sprzątania. Kilka kropli wlanych do worka w odkurzaczu rozniesie przyjemny aromat. Niektóre olejki eteryczne nadają się też jako skuteczny odświeżacz powietrza, na przykład olejek eukaliptusowy dodatkowo zdezynfekuje powietrze, zwalczy bakterie oraz roztocza.

Olejki eteryczne dla ciała i duszy

Okazuje się, że olejek eteryczny może być skutecznym lekiem w walce z osłabieniem organizmu, sennością, przewlekłym zmęczeniem, spadkiem samopoczucia, a nawet depresją. Orzeźwi i pobudzi do działania olejek z owoców cytrusowych, miętowy, eukaliptusowy. Relaks w wannie da kilka kropli olejku z bergamotki, lawendy, rumianku bądź cedru. Te same olejki będą hamować ataki nerwicy, stany lękowe oraz rozkojarzenie.

Aromaterapia z wykorzystaniem niektórych olejków przydaje się też uczniom. Czy wiesz, że olejek z szałwii, bazylii oraz cytryny i kadzidłowca będzie wpływać na doskonałą koncentrację uwagi, pamięć i tzw. jasny umysł? Te same olejki mogą z powodzeniem wykorzystywać kierowcy podczas długich podróży.

 Olejki eteryczne na zdrowie

Ból nóg złagodzi kąpiel z dodatkiem olejku goździkowego. Na migreny pomaga olejek eukaliptusowy i lawendowy. Nos i zatoki udrożnisz inhalacją z dodatkiem olejku miętowego oraz sosnowego. Blizny i rozstępy zniweluje olejek rumiankowy. Rany będą szybciej się goić, jeśli posmarujesz je olejkiem eukaliptusowym, cynamonowym oraz rozmarynowym. Wypadanie włosów powstrzymasz zaś, wcierając w nie olejek chmielowy oraz z korzenia łopianu.