miód

Miód znajduje szerokie zastosowanie kulinarne. Warto dodawać go do potraw zarówno ze względu na walory smakowe, jak i zdrowotne. Wystarczy zaznaczyć, że produkt ten jest łatwo przyswajalny przez wątrobę i w przeciwieństwie do cukru, nie powoduje jej obciążenia. W naturalnym miodzie z pasieki znajdziemy wiele cennych witamin, minerałów, enzymów trawiennych oraz aminokwasów. Wykazuje on między innymi właściwości przeciwbakteryjne, antygrzybiczne oraz przeciwzapalne. Dlatego warto sięgać po niego systematycznie, pamiętając o zachowaniu umiaru ze względu na wysoką kaloryczność.

Do jakich posiłków warto dodawać miód?

Miód świetnie smakuje w połączeniu z mięsem – zwłaszcza kaczką, gęsią, kurczakiem, indykiem czy królikiem. Sprawdzi się również jako dodatek smakowy do tłustej dziczyzny, żeberek oraz baraniny. Najlepsze do mięsa są miody o delikatnym, słodkim posmaku – na przykład akacjowy, rzepakowy czy wielokwiatowy. Miód doskonale współgra również z płatkami musli, jogurtem czy mlekiem. Może także stanowić składnik ciast i ciasteczek, deserów, nalewek alkoholowych czy zup. Trudno wyobrazić sobie poza tym przygotowanie pierników, świątecznym ciasteczek lub kutii, bez wykorzystania miodu.

Miód może być także dodawany do herbaty, pomagając w zwalczeniu pierwszych objawów przeziębienia i grypy. Warto jednak chwilę odczekać, zanim zalejemy go gorącą wodą. Pozwoli to uniknąć straty części spośród cennych dla zdrowia witamin. Warto pokusić się również o przygotowanie ogórków z miodem, czy pieczonego jabłka z miodem i marchewką. Naturalny miód wyśmienicie komponuje się poza tym z takimi daniami mącznymi jak kluski na parze, knedle oraz pierogi. Może być wówczas z powodzeniem traktowany jako zdrowy zamiennik cukru.

Poznaj przepis na wyśmienite płatki owsiane z miodem

Od miodu warto rozpoczynać każdy dzień z uwagi na jego właściwości odżywcze. Dzięki jego spożywaniu na śniadanie, zyskamy pokłady energii niezbędne do podejmowania pracy czy nauki. Do przygotowania płatków będziesz potrzebować następujących składników:

  • 6 łyżek płatków owsianych (tradycyjnych lub górskich),
  • 4 łyżeczki miodu naturalnego,
  • 3 suszone daktyle,
  • garść rodzynek,
  • 50 gramów orzechów włoskich lub laskowych,
  • 3 szklanki mleka sojowego, kokosowego lub migdałowego.

Pokrój daktyle oraz orzechy na kawałki, a następnie wymieszaj ze sobą wszystkie składniki. Zalej je mlekiem i gotuj na małym ogniu przez około 7 minut, po czym przez chwilę ostudź. Całkowity czas przygotowania nie zajmie Ci więcej niż 10 minut, a otrzymasz pożywny, zdrowy i wartościowy posiłek. Poza tym na pewno docenisz jego walory smakowe.

Dlaczego warto zdecydować się na miód naturalny z małej pasieki?

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że tylko naturalny miód z lokalnej pasieki gwarantuje zachowanie cennych właściwości zdrowotnych oraz wyrazistego smaku? W takim przypadku otrzymujemy produkt powstały z zachowaniem wysokich standardów jakości. Pszczelarze produkujący miód naturalny dokładają starań zarówno na etapie dokarmiania pszczół, odbioru miodu z ula, jak i jego późniejszego umieszczania w słoikach. Pamiętają również o zachowaniu precyzji podczas procesu odwirowywania oraz filtrowania miodu. Przed zakupem takiego produktu, warto odwiedzić osobiście teren pasieki, porozmawiać z pszczelarzem oraz zaobserwować warunki, w jakich prowadzona jest produkcja miodu.

W przypadku natomiast sztucznego miodu, otrzymujemy produkt wysoko przetworzony, którego wartości smakowe i zdrowotne dalece odbiegają od miodu naturalnego z pasieki. Czy wiesz z czego składa się taki miód? Najczęściej z sacharozy, tej samej, którą spożywamy w postaci białego cukru. Pszczołom podaje się syrop cukrowy, które wykorzystują do wytworzenia miodu.

Nie powinno być zatem jakichkolwiek wątpliwości, że miód naturalny z lokalnej pasieki to pod każdym względem lepszy wybór do Twojej kuchni. Jeszcze więcej informacji na temat tego cudu natury przeczytasz na stronie http://api-inhalacje.pl/miody-z-wlasnej-pasieki/.