ciasto

Aksamitna, błyszcząca lub matowa, intensywna w smaku polewa czekoladowa to nieodłączny element wielu znanych i lubianych wypieków. To ona nadaje im niepowtarzalnego smaku i wyjątkowo eleganckiego wyglądu. Doskonale sprawdzi się więc jako dekoracja noworocznych wypieków – tortów, ciast, bajaderek czy babeczek. Zobacz, jak prosta i efektowna może być polewa czekoladowa. Wykorzystaj ją do stworzenia słodkich dzieł sztuki i nadaj smak pierwszym chwilom w nowym roku!

Mleczna, deserowa, biała – zawsze dobrej jakości

Polewa czekoladowa ma różne oblicza. Na jej smak i wygląd wpłynie przede wszystkim rodzaj użytej czekolady oraz dodatkowe składniki – masło, śmietana, mleko oraz jajka. Jeśli zależy Ci na klasycznym wykończeniu desery, przygotuj polewę z gorzkiej czekolady, której smak idealnie przełamią inne, słodsze dodatki. Uniwersalnym rozwiązaniem jest przygotowanie mlecznej polewy czekoladowej. Biała polewa to propozycja dla miłośników wyjątkowo słodkiego smaku i niebanalnego wyglądu wypieków. Zawsze jednak zadbaj o to, by polewę przygotować z wysokiej jakości czekolady – jest ona gwarancją idealnego, mocno czekoladowego smaku, z którym nie mogą równać się produkty czekoladopodobne czy gotowe polewy ze sklepu.

Polewa czekoladowa krok po kroku

Krok 1. Roztopienie czekolady

Polewa czekoladowa to dekoracja banalna w przygotowaniu. Wystarczy, że połamaną na kawałki czekoladę rozpuścisz w kąpieli wodnej z 50 g miękkiego masła. Masło możesz zastąpić też 50 ml śmietany kremówki, dzięki której polewa będzie mniej tłusta i nie stwardnieje. Uwaga – czekoladę roztapiaj w temperaturze nie wyższej niż 60 stopni. W przeciwnym razie, zacznie się rozwarstwiać i stanie się zbyt gęsta.

Krok 2. Podkręcenie smaku

Polewa czekoladowa jest pyszna sama w sobie. Jej smak możesz jednak dodatkowo podkręcić, tworząc niepowtarzalną dekorację swoich słodkich dzieł. W jaki sposób? Wystarczy, że dodasz do niej odrobinę aromatu. Świetnie sprawdzi ten o zapachu rumu lub mięty. Ciekawe będzie też połączenie czekolady z przyprawami, zwłaszcza korzennymi. W świąteczno-noworoczny klimat najlepiej wpisują się cynamon, kardamon czy mieszanka przypraw do piernika. Jeśli lubisz pikantne smaki, polewę czekoladową wymieszaj ze szczyptą chili. Zaskoczenie na twarzach gości gwarantowane.

Krok 3. Dekoracja wypieków

Gotową polewę czekoladową rozprowadź na powierzchni wypieków. Najlepiej posłuż się przy tym silikonową łopatką, dzięki której równomiernie pokryjesz tort, ciasto czy babeczki. Jeśli czekolada zacznie zbyt szybko zastygać, możesz ponownie na chwilę umieścić ją w kąpieli wodnej i nieco rozpuścić.

O nie, zwarzona czekolada!

Czekolada ma to do siebie, że lubi się warzyć. To jednak nie koniec świata. Jeśli na powierzchni polewy pojawi się nieapetyczna warstwa tłuszczu, nie spisuj dekoracji na straty. Zamiast tego, dodaj do polewy czekoladowej 2 łyżki gorącego mleka lub wody. Podgrzej i zamieszaj całość, by przywrócić jej odpowiednią konsystencję.