pies

Starość dopada wszystkich – zarówno ludzi, jak i zwierzęta, choć te drugie o wiele szybciej. Jeśli pies był z nami od swojego szczenięctwa, to patrzenie na jego starzenie jest często sporym wyzwaniem. Jednocześnie jednak chcemy zapewnić mu jak najlepsze warunki oraz opiekę, dzięki której będzie żył komfortowo bez względu na swoje dolegliwości.

A tych ostatnich może być sporo. Są zwierzaki, które na starość jedynie mniej jedzą i wolniej poruszają się na spacerach, nadal jednak zachowując pełnię władz nad swoim ciałem. Z innymi los nie obchodzi się aż tak łaskawie, powodując m.in. problemy ze zwieraczami, niedowłady tylnej części ciała czy kłopoty z uzębieniem. To wszystko sprawia, że musimy przystosować naszą rzeczywistość do nowych potrzeb starszego psa. Razem ze sklepem zoologicznym keko.pl przyjrzeliśmy się szerzej temu zagadnieniu.

Zadbaj o czystość

Największym, z punktu widzenia opiekuna psa, problemem jest oczywiście brak panowania nad zwieraczami, a przez to popuszczanie moczu czy oddawanie kału zupełnie bezwiednie. U części starszych psów problem jest marginalny i ogranicza się do konieczności częstszego wychodzenia na dwór. Inne z kolei, zwłaszcza te bardziej chore, np. na schorzenia nowotworowe czy dysplazje stawów biodrowych i dolnego odcinka kręgosłupa, zupełnie nie panują nad załatwianiem potrzeb. Wbrew pozorom sytuacja ta jest niekomfortowa również dla samego zwierzaka, zwłaszcza jeśli dotychczas był bardzo czysty w domu. Warto więc zabezpieczyć się na takie niechciane przypadki i zainwestować w pampersy dla psa. Dzięki nim odchody nie będą pojawiały się w całym domu, a zachowanie higieny będzie o wiele prostsze. Pampersy mają różne rozmiary i są wygodne dla czworonogów, dlatego większość nie ma problemu z ich noszeniem. Oczywiście, trzeba je często zmieniać, aby nie dopuszczać do odparzeń. Dla psów, które mają problem jedynie podczas zostawania bez opieki w domu dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie przestrzeni oraz zastosowanie mat dla psów, znacznie ułatwiających potem sprzątanie.

Pomoc na spacerach

W przypadku problemów z poruszaniem się dobrym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z obroży oraz zainwestowanie w szelki z zapięciem trzypunktowym. Będą one pomocne dla psa, któremu zdarza się przewrócić podczas chodzenia. Z kolei dla czworonogów mających poważne kłopoty z chodzeniem z uwagi na niedowłady – zazwyczaj tylnej części ciała – poleca się raczej specjalne nosze. Wyglądają one jak hamak o specyficznej budowie, dzięki czemu psa można podwiesić w odpowiednim miejscu i przejść z nim na krótki spacer. Wiele psów ceni sobie tę możliwość, a jednocześnie jest to pomocne przy rehabilitacji czy zapobiega rozwojowi choroby degeneracyjnej mięśni.

Dostosowane pożywienie

Jak można się domyślić, wraz z wiekiem oraz spadkiem aktywności zmniejsza się również zapotrzebowanie kaloryczne u psa. To powoduje, że karma podawana seniorowi powinna być po prostu mniej tucząca, aby zapobiegać również rozwojowi nadwagi, niebezpiecznej dla stawów i obciążającej serce. Warto wybierać karmy o formułach dla seniorów, bo zawierają one odpowiednią ilość suplementów wspomagających prawidłową pracę organizmu. Co więcej, dobrze sprawdzą się również pokarmy bezzbożowe, jako że mają niższy indeks glikemiczny i zapobiegają rozwojowi cukrzycy. Jeśli pies dodatkowo ma braki w uzębieniu, to pokarm suchy warto zmienić na mokry – czyli taki, który łatwiej jest mu zjeść.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem zoologicznym keko.pl