dziecko

Zapalenie pęcherza u dzieci może się zdarzać – wbrew pozorom – dość często. To powszechnie występująca infekcja układu moczowego. Zazwyczaj wywołuje ją bakteria E.coli. Objawy zapalenia pęcherza nie zawsze są jednak jednoznaczne, co czasami może spowodować utrudnienia w rozpoznaniu początkowej fazy infekcji. Jak leczyć zapalenie pęcherza u dzieci?

Zapalenie pęcherza u dzieci: jakie są objawy?

Zapalenie pęcherza u dzieci wcale nie jest tak łatwo rozpoznać, zwłaszcza że maluchy nie zawsze chcą się dzielić z rodzicami tym, że coś im dolega. Charakterystycznym objawem dla zapalenia pęcherza (zresztą nie tylko u dzieci) jest ból pojawiający się podczas oddawania moczu. Wzrasta także częstotliwość wizyt dziecka w toalecie. Dodatkowo dziecko może się skarżyć na ból dolnej części brzucha. To może być znak, że bakterie, które funkcjonują na ogół w układzie pokarmowym, nagle przedostały się do układu moczowego; mnożą się w pęcherzu i oblepiają jego ściany. Skutkiem jest ból w dolnej części brzucha nawet wtedy, gdy w pęcherzu pojawia się niewielka ilość moczu. Co jednak, jeśli dziecko nie skarży się rodzicom i nie mówi, że coś je boli? Wtedy warto zwrócić uwagę na zachowanie malucha. Może być rozdrażniony, może także odmawiać jedzenia, a nawet wymiotować. Co ważne, dziecko może mieć również podwyższoną temperaturę. Niestety; wymienione wyżej objawy są charakterystyczne także dla powikłań ze strony układu pokarmowego, dlatego tak ważne jest, by po zauważeniu przez rodziców, że coś jest nie tak, porozmawiać szczerze z dzieckiem o jego dolegliwościach. To pozwoli na szybsze rozpoznanie.

Jak leczyć zapalenie pęcherza u dzieci?

Warto reagować od razu, nawet jeśli mamy jedynie podejrzenie, że dziecko zmaga się z infekcją pęcherza. Ważne, by dużo piło – to może pomóc w wypłukaniu bakterii z organizmu. Świetnym pomysłem będzie podanie dziecku soku z żurawiny, który pomoże jak najszybciej pozbyć się infekcji. Ból dolnej części brzucha może natomiast złagodzić ciepła kąpiel – nie należy do niej dodawać jednak żadnych płynów do kąpieli czy perfumowanych mydeł, bo może to wywołać dodatkowe podrażnienie. Mimo wszystko warto jednak skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje, czy konieczna jest terapia antybiotykami.