Karmienie piersią wspiera nie tylko prawidłowy rozwój niemowlęcia, ale przynosi wiele korzyści również samej matce. Sprawą oczywistą jest jednak fakt, że karmienia w ten sposób nie można utrzymywać w nieskończoność. Kiedy zatem odstawić dziecko od piersi?
Karmienie piersią jest rekomendowane przez światowe organizacje jako najlepszy i najzdrowszy sposób żywienia dzieci. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyłączne karmienie naturalne powinno trwać przynajmniej do ukończenia 6 miesiąca życia niemowlęcia. Nie istnieje jednak żadna górna granica, która nakazywałaby odstawienie dziecka od piersi w konkretnym momencie.
Mleko matki cały czas jest wartościowe
Wiele kobiet rezygnuje z karmienia piersią po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia z powodu powszechnych mitów o utracie wartości mleka po tym okresie. Tymczasem prawdą jest, że pokarm cały czas zaspokaja potrzeby żywieniowe 2-3-latków (na pewno częściowo) – mleko zawiera bowiem sporą ilość białka, tłuszczów, przeciwciał, witamin, soli mineralnych.
Dlatego zakończenie karmienia piersią nie powinno być podyktowane wyłącznie względami związanymi z przekonaniem o niedostatecznym zaspokojeniu potrzeb żywieniowych dziecka.
Odstawienie dziecka od piersi powinno być przemyślane
Nikt nie zmusi matki do naturalnego karmienia kilkuletniego dziecka, tak samo jak nikt nie zmusi niemowlęcia do ciągłego ssania piersi. Decyzja o odstawieniu od piersi powinna być przemyślana, a nie stanowić efektu wywieranej presji. Nie ma bowiem jednego uniwersalnego momentu, w którym zakończenie karmienia będzie idealnym rozwiązaniem. W tym przypadku decyduje zarówno matka, jak i dziecko.
- Kiedy dziecko samo rezygnuje z karmienia
Czasami zdarza się, że dziecko samo świadomie rezygnuje z mleka pobieranego od matki. Często zdarza się, że 12-miesięczny maluch nagle odmawia ssania piersi, za to chętnie je kaszę, a przed snem zasypia samodzielnie. Oznacza to, że dziecko zadecydowało samodzielnie i ciężko będzie zmienić jego decyzję.
- Kiedy mama wraca do pracy
Jeżeli kobieta ma dylemat, kiedy zakończyć karmienie, powrót do pracy po rocznym urlopie macierzyńskim jest zwykle dobrym momentem.
- Kiedy dziecko ssie pierś dla zabawy
Często pojawiają się sytuacje, kiedy dziecko ssie pierś tylko dla zabawy lub z przyzwyczajenia. Mama zmęczona takim zachowaniem – szczególnie, jeśli musi wstawać w nocy – podejmuje decyzję o zakończeniu przystawiania malucha do piersi.
Kończysz karmienie piersią? Rób to stopniowo
Jeżeli decydujesz się zakończyć karmienie piersią, nie rób tego drastycznie. Stopniowo rezygnuj z kolejnych karmień, nie proponując dziecku ssania piersi. Karm tylko wtedy, gdy maluch się tego domaga. Ponadto pamiętaj, by wyprzedzać „jedzeniowe” potrzeby dziecka, podając mu posiłek odpowiednio wcześnie – tak, aby nie domagało się Twojego mleka.
Decyzja o odstawieniu od piersi jest trudna. Jeżeli jesteś jednak do tego przekonana, rób to, co dyktuje Ci macierzyński instynkt.