włosy

Co roku zauważasz, że włosy ze zdwojoną siłą wypadają przede wszystkim jesienią i zimą? Zastanawiasz się, z czego to wynika? Poznaj przyczyny wypadania włosów i dowiedz się, jak im zaradzić.

Utrata kosmyków należy do codzienności – każdego dnia tracimy ich około 100-150. Wynika to z cyklu wzrostu włosa, a więc jest nieodłącznie związane z fizjologią człowieka. O problemie nadmiernie wypadających włosów można mówić wówczas, gdy kilkakrotne przeczesywanie palcami pozostawia między nimi sporą garść kosmyków. Dzieje się tak głównie jesienią i zimą.

Przyczyny wypadania włosów jesienią

Chcąc wskazać przyczyny wypadania włosów jesienią, warto zwrócić uwagę na estrogeny. Delikatny spadek poziomu tych hormonów odnotowywany jest właśnie w okresie jesiennym, co przejawia się nie tylko pogorszeniem samopoczucia, ale również utratą kosmyków. Estrogeny wpływają na cykl wzrostu włosa, nieco go zaburzając. W konsekwencji prowadzi to do przyspieszenia wchodzenia w ostatnią fazę, która oznacza utratę kosmyków.

Jesienne wypadanie włosów nie powinno stanowić powodów do niepokoju. Proces ten ma charakter przemijający, a przerzedzanie czupryny nie jest trwałe. Utracone kosmyki odrastają, gdy tylko ustąpią przyczyny wypadania włosów.

Przyczyny wypadania włosów zimą

Zła wiadomość jest taka, że po jesieni przychodzi zima. To, że włosy wypadają  o tej porze roku, wynika z kilku faktów:

  • czuprynie szkodzi niska temperatura na zewnątrz;
  • niekorzystny wpływ na kosmyki ma suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach;
  • niedostateczna ilość witamin i minerałów spowodowana ograniczeniem dostępności warzyw i owoców.

Warto jednak mieć świadomość, że główne przyczyny wypadania włosów to mrozy, które mogą powodować uszkodzenie mieszków włosowych. Dlatego należy bezwzględnie nosić czapkę, by zapobiec takiej sytuacji. Sama czapka musi być odpowiednio dobrana. Jeśli będzie obcisła, zaburzy mikrokrążenie – gorzej odżywione włosy są słabsze i mają tendencję do wypadania. Musi być więc luźniejsza i wykonana z naturalnych tkanin, by pozwalała skórze i kosmykom oddychać.

Jak wzmocnić włosy jesienią i zimą?

Osłabionych włosów z tendencją do wypadania nie należy dodatkowo „męczyć”. Trzeba natomiast zadbać o odpowiednią pielęgnację oraz przyczynić się do ich wzmocnienia.

Warto:

  • myć włosy delikatnymi szamponami;
  • stosować odżywki i maski wzmacniające;
  • wesprzeć się suplementami diety (np. tabletkami Vitapil) z krzemionką pozyskiwaną z pędów bambusa, biotyną, cynkiem, itp.;
  • nosić czapkę, by nie doprowadzić do uszkodzenia mieszków włosowych.

Jeśli zastosujesz powyższe wskazówki, jesienno-zimowe wypadanie włosów przestanie być uciążliwe.