skóra

Planujesz zimowy wyjazd w góry? Pamiętaj, że odpoczynek na stoku nie zwalnia Cię z konieczności odpowiedniego dbania o swoją skórę! Zwłaszcza że w trakcie białego szaleństwa narażona jest ona na naprawdę wiele niebezpieczeństw. Siarczysty mróz, ostre słońce, silny wiatr – to najważniejsze z nich. Jak możesz uchronić swoją skórę przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, panujących na górskich stokach? Wszystkiego na ten temat dowiesz się już za chwilę. Zapraszamy do lektury!

Jak mróz działa na skórę

Na negatywne skutki ujemnych temperatur najbardziej narażona jest skóra bezpośrednio wystawiana na działanie mrozu, czyli skóra twarzy (w tym ust) oraz dłoni. W miejscach tych organizm musi wytwarzać najwięcej ciepła, aby utrzymać temperaturę ciała na optymalnym poziomie.

W chwili, gdy wychodzisz z ciepłego pomieszczenia na mróz, w Twojej skórze rozpoczyna się prawdziwa walka! Mięśnie przywłosowe kurczą się, a naczynia krwionośne zwężają. Wszystko po to, by uchronić Twój organizm przed wychłodzeniem. Co więcej, wraz z obniżeniem temperatury zanika ochronny płaszcz lipidowy skóry (jego ochronne działanie znacznie obniża się już przy temperaturze 10 stopni Celsjusza). Na skutek tych reakcji skóra staje się wyjątkowo podatna na podrażnienia. Bez odpowiedniego wsparcia szybko obniża się poziom jej nawilżenia, pojawia się przesuszenie, szorstkość, zaczerwienienie, a także swędzenie i uczucie szczypania. Całe szczęście, możesz uniknąć wszystkich tych nieprzyjemności, wybierając odpowiednie produkty do pielęgnacji.

Jakie kosmetyki zabrać ze sobą na stok

Podstawowym wyposażeniem Twojej zimowej kosmetyczki powinien być silnie nawilżający i odżywczy krem do twarzy. Dzięki niemu zapewnisz swojej skórze skuteczną ochronę przed wysuszeniem i podrażnieniem. Kremu używaj co najmniej dwa razy w ciągu dnia – po wieczornym i porannym oczyszczeniu cery. Nasz typ to bogaty w składniki odżywcze i nawilżające krem Atoderm Nutritive od marki Bioderma.

Aby uniknąć nieprzyjemnego uczucia spierzchniętych, wysuszonych ust, na zimowy wyjazd koniecznie zabierz ze sobą nawilżający balsam do ust (np. Lèvres Baume od Biodermy). Stosuj go na noc oraz w ciągu dnia – za każdym razem, gdy wychodzisz na zewnątrz lub gdy poczujesz, że Twoje usta potrzebują nawilżenia.

Pod żadnym pozorem nie zapominaj również o pielęgnacji dłoni! Najlepiej, jeżeli przed każdym wyjściem, na noc oraz po każdym myciu rąk użyjesz mocno odżywczego i nawilżającego kremu do dłoni i paznokci (np. Atoderm Mains & Ongles od Biodermy). Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego wysuszenia, podrażnienia i pękania delikatnej skóry rąk.

Pamiętaj, że mróz i wiatr to nie jedyne zagrożenia, jakie czyhają na Twoją skórę podczas zimowego wyjazdu. Równie niebezpieczne jest ostre słońce! Promienie, które dodatkowo odbijają się od śniegu, powodują niejednokrotnie większe problemy niż te, którymi ogrzewamy się latem na plaży. Ze względu na to, przed każdym wyjściem na zewnątrz, konieczne jest zastosowanie kremu z filtrem UV (najlepszym wyborem będzie produkt z SPF 50 lub więcej).