Wskazaniem do cesarskiego cięcia może być choroba matki, nieprawidłowe ułożenie płodu oraz wszystkie potencjalne problemy, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia, zarówno mamy, jak i dziecka. Zdarza się, że jest jedyną szansą na przeprowadzenie porodu bez komplikacji. Wśród wskazań do cesarki można wyróżnić te planowane oraz pilne.
Cesarskie cięcie – na czym polega
Cesarskie cięcie, zwane również potocznie cesarką, jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy po to, by wyjąć dziecko z łona matki. Obecnie najczęściej linia cięcia biegnie poziomo, na granicy szyjki i trzonu macicy.
-Planowane cesarskie cięcie przeprowadza się w znieczuleniu zewnątrzoponowym bądź podpajęczynówkowym. Z kolei w trybie nieplanowanym, ostrym, operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, pod narkozą – tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Gabinetu Ginekologiczno-Położniczego w Białymstoku.
Planowe wskazania do cesarskiego cięcia
Elektywne cesarskie cięcie odbywa się w terminie, który został wcześniej ustalony. Jego powodem nie jest potrzeba natychmiastowej interwencji. Przed operacją przyszła mama musi zostać poddana szeregowi badań.
Do wskazań planowych należą:
- Zagrażająca dystocja barkowa – to niebezpieczna sytuacja, w której istnieje ryzyko zablokowania się dziecka w kanale rodnym. Występuje wtedy, gdy mama jest drobna, a dziecko duże.
- Nieprawidłowe ułożenie płodu – kiedy dziecko nie jest obrócone główką w dół,
- Wskazania pozapołożnicze – należą do nich wada serca pacjentki lub jej duża wada wzroku.
Pilne wskazania
Cesarskie cięcie z pilnego wskazania należy wykonać wtedy, gdy występują czynniki potencjalnie zagrażające życiu dziecka i matki. Przed przeprowadzeniem operacji konieczne jest wykonanie badań.
Wśród wskazań pilnych należy wymienić:
- Dystocję szyjkową – szyjka macicy nie rozwiera się w sposób prawidłowy, nie widać postępów porodu,
- Niewłaściwe ułożenie główki płodu – np. wtedy, gdy główka dziecka jest odgięta lub ułożona jest w innych sposób, który uniemożliwia poród siłami natury,
- Ciężki stan przedrzucawkowy – gdy następuje podniesienie się ciśnienia tętniczego krwi, stanowi zagrożenie dla matki i dziecka.
5