tatuaż

Tatuaże znane są od tysiącleci. Pierwsze zapiski o tatuażach sięgają starożytnego Egiptu, a ich sława stale nie blaknie. Wielu uważa, że tatuaże to domena więźniów, druga część osób postrzega je jako piękne ozdoby ciała. Tatuaż to jednak ingerencja ciała obcego do organizmu, przez co nasuwa się wiele pytań. Czy wykonanie tatuażu jest bezpieczne? Czy tatuaż wpływa na zdrowie i czy niesie ze sobą skutki uboczne?

Czym jest tatuaż?

Aby zrozumieć jaki wpływ na zdrowie ma wykonanie tatuażu, najpierw należy przyjrzeć się dokładniej czym jest tatuaż. Tatuaż to wprowadzenie igłą specjalnie dobranego barwnika w skórę. Wprowadza się go do skóry właściwej, przebijając igłą przez naskórek. Grudki barwnika są na tyle duże, że organizm nie jest w stanie usunąć go całego, więc z czasem się do niego przyzwyczaja. Tatuaż jednak z upływem czasu staje się mniej wyraźny, a kolory tracą na intensywności. Zabieg poprawiania tatuażu należy powtarzać co jakiś czas, aby utrzymać go dobrej formie. Miejsc do wykonywania tatuażu jest bardzo dużo, w całej Polsce jest ich około kilku tysięcy. Aby znaleźć profesjonalny salon w swoim mieście wystarczy wyszukać odpowiednią frazę, na przykład studio tatuażu Warszawa” i wyskoczą gotowe propozycje miejsc. Należy pamiętać, że zawsze należy wybierać tylko profesjonalne salony tatuażu.

Czy tatuaż wpływa na zdrowie?

Tatuaż wykonuje się poprzez wkłuwanie igły z barwnikiem do skóry, przez co zostaje podrażniony naskórek, co dalej może prowadzić do powstawania infekcji. W profesjonalnym salonie tatuażu wszystkie sprzęty jednorazowego użycia wyrzucane są od razu po użyciu, natomiast te wielorazowego użytku są sterylizowane w autoklawie. Niemniej jednak może się zdarzyć, że barwniki na etapie produkcyjnym mogą zostać zanieczyszczone różnymi patogenami, na które tatuator nie ma już wpływu. Po wykonaniu tatuażu, klient powinien być poinformowany jak dbać o tatuaż do momentu jego całkowitego wygojenia. Niestety zdarza się, że osoby z nowym tatuażem zażywają kąpieli w otwartych akwenach, lub niepoprawnie pielęgnują delikatne miejsce, przez co dochodzi do stanów zapalnych czy rozwinięcia się sepsy.

Dodatkowo w niektórych barwnikach stwierdzono występowanie metali ciężkich, które są rakotwórcze. Wprowadzony barwnik dostaje się do całego organizmu, co może mieć znaczny wpływ na stan zdrowia. Ponadto w niektórych miejscach dochodzi do rozrzedzania barwników, lub używania niewysterylizowanego sprzętu, przez co może dochodzić do poważnych infekcji. Dodatkowo zdarza się, że niektóre osoby mogą mieć uczulenie na dany składnik barwnika.

Czy tatuaż jest bezpieczny?

Wykonanie tatuażu w profesjonalnym salonie tatuażu, gdzie używa się autoklawu, jest bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że każda ingerencja ciała obcego do organizmu niesie ze sobą pewne ryzyko. Salon tatuażu w Warszawie lub w innym większym mieście najczęściej ma dużą liczbę opinii osób, które już wykonały tam tatuaż, więc może to z pewnością pomóc w wyborze idealnego miejsca. Warto wybierać miejsce, które ma sprawdzone opinie i pamiętać, że w większości tam gdzie cena za tatuaż jest dużo niższa niż u konkurencji, mogą nie być zachowywane pełne środki ostrożności przy wykonywaniu pracy.