anyż

Anyż, anyż gwieździsty, a właściwa nazwa Biedrzeniec anyż, jest to gatunek rośliny jednorocznej z kręgu roślin selerowatych. W Polsce popularność zyskał jako przyprawa, obecnie zyskuje coraz więcej zastosowań, m.in. w kosmetyce, czy też w ziołolecznictwie i przemyśle farmaceutycznym. Ma szerokie spektrum właściwości, przede wszystkim wykazuje on działanie:

  • odkażające,
  • spazmolityczne,
  • wiatropędne,
  • wzmagające proces laktacji,
  • rozkurczające,
  • lekkie działanie przeciwbakteryjne.

Zastosowanie anyżu w kosmetyce

Przyprawa ta zyskała zainteresowanie w kosmetyce, głównie dzięki swojemu działaniu wygładzającemu skórę i wpływającemu na redukcję zmarszczek. Z tego powodu wykorzystywany jest on często w produkcji kosmetyków przeciwstarzeniowych. Bardzo ciekawą opcją jest samodzielne przygotowanie takiego domowego kosmetyku z anyżem. W tym celu potrzebne jest kilka łyżek nasion anyżu, a także szklanka wody. Do gotującej się wody należy dorzucić nasiona anyżu, najlepiej pokruszone, a następnie odstawić taki wywar do ostygnięcia. Taki preparat umieszczamy w szczelnym pojemniczku i odstawiamy na około dwa tygodnie. Po tym czasie możemy śmiało przemywać nim twarz i podziwiać efekty odmładzające. Bardzo ciekawe właściwości ma także olejek z anyżu, który zawiera w swoim składzie cenny trans-anetol. Dzięki temu wykazuje on działanie przeciwzapalne, uspokajające skórę i podrażnienia. Poprawia kondycję ogólną kondycję cery, rewitalizuje zmęczoną skórę.

Anyż w ziołolecznictwie

W ziołolecznictwie wykorzystuje się owoce anyżu i jego nasiona, a także pozyskiwany z niego olejek. Tak stosowany wykazuje działanie pomocne przy problemach z żołądkiem, czy chorobach jelit. Pomocny będzie również przy tego typu dolegliwościach takich jak wzdęcia, bóle brzucha i brak apetytu. Poleca się wypicie filiżanki herbaty po zjedzeniu tłustego posiłku, co pomoże zminimalizować uciążliwe skutki. Śmiało go można stosować również przy dziecięcych kolkach. Dla kobiet w ciąży, które borykają się ze zmniejszoną produkcją pokarmu, anyż pomoże pobudzić proces laktacji. Ponadto w ziołolecznictwie uznaje się, że posiada on działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Nasiona anyżu mogą być z powodzeniem stosowane w profilaktyce przeziębień i infekcji, wystarczy dodawać go codziennie do porannej herbaty. Dodatkowo, działa on wykrztuśnie, dlatego często stanowi on składnik leków na kaszel, a także na zapalenie górnych dróg oddechowych. Należy również wspomnieć, że gwiazdki anyżu wykazują działanie wspomagające układ odpornościowy, jak i również charakteryzują się korzystnym wpływem na problemy z potencją.

Mimo, że anyż już nie jest tak popularną przyprawą jak kiedyś, dziś dostrzega się inne jego zalety, które z powodzeniem wykorzystywane są m.in. w ziołolecznictwie, czy kosmetyce. Warto pamiętać o jego zbawiennych właściwościach i używać go na co dzień.