Na pewno znajdzie się jakiś miłośnik hodowlanych zwierząt w domu. W takim przypadku napotkać się można na pojęcie – terrarystyka, która właśnie dotyczy takiej hodowli, a mianowicie na planowaniu, czy urządzaniu terrarium dla trzymanych w nim zwierząt, czy roślin. Tutaj nie ma mowy o domowym pupilu, który potrzebuje codziennie głaskania, czy zabaw. Chodzi tu o taki nieoczywisty wybór dla kogoś, kogo interesuje właśnie obserwacja życia stworzenia.

Jeśli mamy ku temu zainteresowanie i chcemy spróbować naszych sił w domowej hodowli, to właśnie najlepszym początkiem będzie – wąż zbożowy.

Wąż zbożowy – co o nim się możemy dowiedzieć?

Zacznijmy od tego, że wąż zbożowy (zbożówka), jest łatwo dostępny w naszym kraju i co ważne nie jest zwierzęciem, do którego jest wymagane pozwolenie.

Ze względu na swoją urodę i łagodne usposobienie, stał się jednym z najpopularniejszych zwierząt hodowlanych i to na całym świecie.

Jest to niewielki wąż sięgający od 120 do 180 cm długości przy wadze 1 kg. A jego ubarwienie może być bardzo różne, ponieważ w czasie trwania wieloletnich hodowli powstało wiele odmian barwnych.

Gdzie możemy zakupić zbożówkę?

Jeśli planujemy zakup węża zbożowego, można liczyć na jego dostępność w wielu sklepach zoologicznych. W zależności od wieku, rozmiaru, czy odmiany, jego cena może wynieść – od 70 zł do 250 zł.

Odpowiednie warunki do życia

Podstawą do udanej hodowli jest zapewnienie właściwego miejsca do życia.

Decydując się na jakiekolwiek zwierzę w domu, trzeba liczyć się z kosztami. W tym przypadku będzie to : budowa lub zakup terrarium, a także jego wyposażenie. Następnymi regularnymi wydatkami będą : pokarm, wyściółka, ale również prąd. Węże wymagają ogrzewania i naświetlania terrarium.

Opieka nad wężem nie należy do skomplikowanych i nie wymaga dużego poświęcenia czasu.

Odpowiednie terrarium dla węża zbożowego :

  • 80 cm długości

  • 40 cm szerokości

  • 40 cm wysokości

Oczywiście takie domowe terrarium nie musi mieć nudnego wyglądu, wręcz może stać się dziełem sztuki. Wystarczy dołożyć dekoracji tj. : kamienie, mech, korzenie, a także można w nim umieścić oczko wodne.

Temperatura, która będzie optymalna dla takich hodowlanych zwierząt to – 24 stopnie. Jeśli mamy możliwość, można zainwestować w termostat, który pomoże zadbać o prawidłową i stałą temperaturę wewnątrz terrarium.

Dla węży zbożowych wystarczy nawet zwykła żarówka, która oświetli terrarium w cyklu 12 – godzinnym.

Karmienie zbożówek

Wąż zbożowy to drapieżnik, jak wszystkie inne węże. W niewoli karmi się je drobnymi gryzoniami.

  • Młodym wężom zbożowym podaje się noworodki gryzoni, przede wszystkim myszy, ale także chomiki.

  • Dorosłym osobnikom podaje się te same gryzonie, tyle że dorosłe i najlepiej żywe.

Może zdarzyć się, że wąż odmówi pokarmu, wtedy oznaczać to może, że :

  • jest chory

  • ofiara (pokarm) jest zbyt duży

  • znajduje się przed wylinką – wąż zrzuca wierzchnią warstwę skóry

Jeśli występuje któryś z objawów, konieczna jest obserwacja zwierzęcia.

Przed zakupem takiego węża warto właśnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami dotyczące jego hodowli. Jest to zwierzę, jak każde inne, któremu trzeba także poświęcić swój czas i zadbać o godne warunki do życia.