pokój

Pięknie i stylowo urządzony dom może być na wyciągnięcie ręki. Jego urządzenie wcale nie musi być czasochłonne i kosztować krocie. Kierując się prostymi zasadami doboru wzorów, kolorów i form poszczególnych stylów wnętrzarskich, można stworzyć piękne wnętrze. Przeczytaj jakie style aranżacyjne są najbardziej popularne i jak wykorzystać ich elementy przy urządzaniu domu, mieszkania czy miejsca pracy.

Styl skandynawski

Najbardziej charakterystyczny i najłatwiej rozpoznawalny, z miejsca podbił serca osób ceniących geometryczne formy i minimalizm. Nie posiadający zbędnych zdobień czy nadmiernej ilości kolorów czy faktur, skierowany jest do osób lubiących naturę i stonowane barwy. Materiały to przede wszystkim surowe drewno oraz wysokiej jakości plastik. Dominują kolory szarości, bieli oraz beżu. Styl ten to przede wszystkim światło, natura i proste formy bez “udziwnień”.

Wnętrza idealnie nadające się do urządzenia stylu skandynawskiego, to salon, sypialnia oraz biuro. Najlepiej meble kupować w sprawdzonych miejscach w sieci, jak np. internetowy sklep meblowy Najtansze-meble.pl. Przy jednym zamówieniu można wyposażyć w meble w stylu skandynawskim kilka pomieszczeń w domu.

Styl prowansalski

Kojarzony i często mylony ze stylem wiejskim, cechuje się często powtarzanym motywem lawendy, zarówno na meblach jak i dodatkach. Największą rolę w pomieszczeniach urządzonych po prowansalsku odgrywają kolory: jasny róż, błękit, zieleń i fiolet. Istotne jest też wykorzystanie kamienia i drewna oraz innych naturalnych surowców, które są tak charakterystyczne dla pomieszczeń w tym stylu.

Dobrze harmonizuje się on z elementami wykończenia w postaci cegły, kolorystycznie współgra z barwami pastelowymi.

Styl retro

Zwolennicy odnowionych staroci z pewnością pokochają styl retro. Kojarzony z wyrazistymi barwami, typu czerwień, pomarańcz czy żółty, świetnie współgrają z zimnymi kolorami, jak szary, biały czy czarny. Kolory te bardzo dobrze prezentują się na wszelkiego rodzaju tkaninach, dlatego warto wykorzystywać je np. na zasłonach, pościeli, obrusach czy poszewkach.

Styl retro w pomieszczeniu można stworzyć w dwojaki sposób. Najtańszym, ale i nieco czasochłonny, to zdobycie starych mebli vintage i odnowienie ich samodzielnie lub zlecając specjalistycznej firmie. Innym pomysłem jest kupno zupełnie nowych fabrycznie mebli, ale stylizowanych na styl retro. Wiele firm ma w swojej ofercie wyroby meblarskie tego typu.

Styl rustykalny

Oddający ciepło domowego ogniska, nieco sielski, z nutą romantyzmu. Główną rolę grają tu solidne, masywne meble wykonane z drewna oraz jasne barwy. Wnętrza rustykalne to również odcienie beży i brązów, połączone z naturalnymi materiałami. Makatki, figurki i ozdobne obrusy to jeden ze znaków rozpoznawczych wnętrz rustykalnych. Podobnie jak przy stylu retro, we wnętrzach rustykalnych dobrze sprawdzają się stare meble, odnowione meble.

Styl klasyczny

Najbardziej popularny, łączący elegancję, szyk i nieco glamour. Może mieć różne oblicza, ale łączy go jedno – jest dość uniwersalny i dość łatwy do zastosowania we wnętrzach. Lite drewno, brązy, beże i biel, do tego ciężkie świeczniki i wielkie lustra w masywnych ramach, to kwintesencja stylu klasycznego.