kawa

Anglia ma swoją, znaną na całym świecie, tradycję picia popołudniowej herbaty. O godzinie piątej po południu wszyscy zasiadają do herbaty i ciasteczek. Warto wprowadzić taki zwyczaj i u nas, ale zamiast herbaty proponujemy kawę.

Takie spotkanie przy kawie z przyjaciółmi lub rodziną powinno stać się rytuałem, może nie codziennym, ale co najmniej raz w tygodniu.

Jak przygotować kawowe spotkanie w domu

Spotkanie z przyjaciółmi to świetny pretekst do zrobienia pysznej kawy w różnych wersjach. Można wtedy poeksperymentować i poszaleć. Przepisów na kawę jest mnóstwo. Oprócz kawy na gorąco, można też latem pomyśleć o kawie mrożonej.

Zanim jednak wybierzemy kawę i sposób parzenia, warto zadbać o słodkie co nieco. Mogą to być kupne herbatniki, pierniczki lub ciasto z cukierni. Ale o wiele przyjemniej będzie, gdy upieczemy sami jakieś pyszności. Jest sporo prostych przepisów na ciasta i ciasteczka, które udają się nawet antytalentom kuchennym. Zawsze dobrym dodatkiem są owoce. Najlepiej wybierać owoce sezonowe. Ładnie podane sprawią, że każdy chętnie po nie sięgnie.

Powinniśmy sprawić, żeby spotkanie przyjaciół zamieniło się w prawdziwe misterium parzenia i picia kawy. Nie jest ważne, czy mamy ekspres do kawy wartomiec.pl, kawiarkę czy też będziemy kawę parzyć jeszcze inaczej. Wyciągamy najładniejsze filiżanki, dzbanki, mleczniki, cukiernice czy specjalne szklanki lub kubki. Bo ważne jest też to, w czym podajemy kawę. Przypomnijmy, że kawę espresso podajemy w malutkich filiżankach z grubej porcelany lub nawet porcelitu. Filiżaneczki takie warto wcześniej lekko podgrzać, żeby kawa nie stygła zbyt szybko. Kawę latte podajemy w specjalnych wysokich szklankach, tak aby można było podziwiać warstwy napoju. Dotyczy to zarówno latte, jak i latte macchiato. Inne kawy świetnie smakują z porcelanowych filiżanek, a kawa po irlandzku ze specjalnych szklanek na wysokich nóżkach.

Do tego piękny obrus lub serwetki (jak kto lubi), jakaś dekoracja kwiatowa. Starannie układamy talerzyki deserowe, na których konsumować będziemy słodkości. Pięknie zastawiony stół umili wspólne degustowanie czarnego napoju.

Jaką kawę wybrać

Najłatwiej byłoby powiedzieć, że należy wybrać taką kawę, która nam najlepiej smakuje. Ale przecież spotkanie kawowe powinno też dać możliwość poznania gatunków kawy i różnych sposobów ich parzenia. Można spróbować, jak smakują czyste Arabika i Robusta. Potem raczymy się różnymi mieszankami tych gatunków. Gdy już poznamy smaki czystej kawy, próbujemy różnych sposobów parzenia. Warto sięgnąć do przepisów, jest ich mnóstwo. Wiele krajów ma swoje specyficzne przepisy na kawę. Możemy je odtworzyć w domowym zaciszu, mając tym samym namiastkę dalekich podróży.

Kolejny dylemat wiąże się z kawą mieloną i ziarnistą. Smakosze twierdzą, mając zapewne wiele racji, że świeżo palona i zmielona kawa smakuje najlepiej. Nie zawsze jednak możemy kupić kawę świeżo paloną, choć jest coraz więcej niewielkich palarni, gdzie takie pachnące ziarna są dostępne. Kawę ziarnistą również coraz częściej spotykamy w sklepach. Gdy decydujemy się na kawę ziarnistą, musimy zaopatrzyć się w młynek do kawy. Może to być oryginalny ręczny młynek, który doda spotkaniu pewnej nuty staroświeckości, lub dobry młynek elektryczny. Jeżeli planujemy kupno ekspresu do kawy, to wybierzmy wtedy taki, który ma wbudowany młynek.

Skoro dotarliśmy do ekspresów do kawy, to na pytanie, czy warto go mieć w domu, odpowiadamy zdecydowanie – tak, warto. Jeśli lubimy kawę, to ekspres do kawy zdecydowanie ułatwi nam życie. Nowoczesne ekspresy do kawy pozwolą przygotować nie tylko tradycyjne włoskie espresso, ale także przeróżne inne rodzaje kaw. Zwykle mają wbudowany młynek i spieniacz do mleka. Dzięki temu możemy robić różnego rodzaju kawy z mlekiem, typu latte czy cappuccino. Na spotkaniach z przyjaciółmi taki ekspres wykona za nas połowę roboty.

Kolejnym sprzętem, który warto posiadać, jest kawiarka. Parzy się w nich równie dobre espresso, jak z typowego ciśnieniowego ekspresu do kawy. Jeśli wybieramy kawiarkę, której będziemy używać na spotkaniach z przyjaciółmi, wybierzmy nieco większą, aby jednocześnie uzyskać więcej filiżanek pysznego naparu.

Jeśli będziemy próbować różnych sposobów parzenia, to przygotujmy wcześniej niezbędne składniki. Bardzo frustrująca okazuje się sytuacja, gdy robiąc np. kawę po irlandzku, nagle stwierdzamy, że nie ma whisky. Dlatego zanim przyjdą goście, sprawdzamy, czy wszystko jest. Ewentualne braki zawsze wtedy zdążymy uzupełnić.

O czym rozmawiać na kawowym spotkaniu

Kawowe spotkanie to nie tylko degustowanie kawy, ale przede wszystkim miła rozmowa z przyjaciółmi. O czym rozmawiać? Można oczywiście oplotkować znajomych, ponarzekać na szefa i kolegów (koleżanki) z pracy czy zająć się bieżącą polityką. Ale te tematy raczej nie stworzą miłej atmosfery. Najlepszym tematem na takim przyjacielskim spotkaniu będzie kawa.

Już sama historia kawy jest tak fascynująca, że na pewno każdy chętnie podyskutuje, czy rzeczywiście pobudzające właściwości kawy odkryły etiopskie kozy. Późniejsze historie związane z kawą są równie ciekawe. Przewija się przez nie król Jan III Sobieski i jego wielka wiktoria pod Wiedniem. Można się zastanawiać, czy został on miłośnikiem kawy przed czy po tym zwycięstwie.

Porównywanie smaków kawowych odmian, wyłapywanie subtelnych różnic między mieszankami na pewno wzbudzi wśród biesiadników gorącą dyskusję. Każdy ma swój gust i będzie starał się przekonać innych do swoich racji.

Doskonałą zabawą może być też wymyślanie nowych sposobów przyrządzania kawy. To test na kreatywność i otwartość na nowe smaki. Może się okazać, że na przyjacielskim spotkaniu powstanie wyjątkowy wariant kawy, który podbije świat.

Wariant kawiarniany

Jeśli nie mamy możliwości lub nie chcemy spotykać się z przyjaciółmi w domu, zawsze możemy zorganizować miłe spotkanie w kawiarni. Podstawowym warunkiem takiego spotkania jest to, aby kawiarnia miała dobry ekspres do kawy i serwowała naprawdę dobrą kawę. Na szczęście takich przybytków jest coraz więcej, nawet w niewielkich miejscowościach. Z reguły w kawiarni jest też spory wybór słodkich dodatków. Pozostaje więc tylko złożyć zamówienie, a następnie degustować zamówiony napój. Uczestnicy spotkania mogą całkowicie skupić się na miłej rozmowie.

Który wariant jest lepszy? Wszystko zależy od sytuacji. Domowe spotkania są bardziej kameralne i mają więcej luzu. Można się wygodnie wyłożyć na fotelu, czego w kawiarni raczej nie wypada robić. Także nieco głośniejsza rozmowa nie będzie przeszkadzała nikomu. Z kolei w kawiarni odpadają wszystkie przygotowania.

Wiosną i latem godne polecenia są spotkania kawowe w ogrodzie. Pijąc kawę można podziwiać piękno przyrody, co też jest wspaniałym tematem do sympatycznej rozmowy.

Podsumowując – nie jest ważne, czy spotkanie będzie w domu czy w kawiarni. Ważne jest, aby zaprosić przyjaciół i wypić z nimi filiżankę pysznej kawy. Degustacja kawy, miła rozmowa i przyjaciele to doskonały sposób na odstresowanie się i zrobienie sobie przerwy w błyskawicznym tempie życia.