pies

Spacer i zabawa to coś,co psiaki wprost uwielbiają i sprawia im ogromną radość. Zabawa jest ich naturalną potrzebą,z której nigdy nie wyrastają a wspólne spędzenie czasu pupila z właścicielem sprawia,że nawiązuje się między nimi coraz większa więź emocjonalna. Zabawki dla psów są jednym z podstawowych elementów ich wyprawki a każdy właściciel powinien zadbać o odpowiedni wybór zabawek dla swojego podopiecznego,by mógł w pełni prawidłowo się rozwijać. Czym zatem się kierować przy ich zakupie? Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim powinniśmy zdecydować,jakie funkcje taka zabawka ma pełnić.

Biorąc pod uwagę właśnie funkcje zabawek możemy wyróżnić kilka ich rodzajów. Największą popularnością cieszą się edukacyjne zabawki dla psów. Idealne dla każdego psa. Z pewnością będą także dłuższym zajęciem dla pupila. Zabawki tego typu rozwijają pamięć i logiczne myślenie. Ukrywa się w nich karmę lub psie smakołyki. Wydostanie ich ze środka wymaga wielu kombinacji,jakie musi wykonać pies,by osiągnąć swój cel i otrzymać nagrodę. Są to zabawki typu kong czy kula “smakula”. W ich wnętrzu chowamy smaczne przekąski,które wylatują pod wpływem przewracania zabawki. Jest to nie lada wyzwanie dla czworonoga,ale dzięki takim zabawom może ćwiczyć swoją pamięć i myślenie. Jest to zatem połączenie przyjemnego z pożytecznym. Warto też dodać,że jeśli zostawiamy swego pupila na dłuższą chwilę samego w domu czy mieszkaniu,takie zabawki edukacyjne świetnie się sprawdzą. Będą zajęciem na dłuższą chwilę,dlatego też nasz psiak nie będzie się nudził.

Drugą grupą zabawek dla psa będą te,które wymagają jego aktywności ruchowej. Idealne do zabawy na świeżym powietrzu. Będą to różnego rodzaju i różnej wielkości piłki,które sprawdzą się podczas spaceru czy zabaw w ogrodzie a nawet i w domu. Genialne dla wspólnej zabawy będą latające dyski,czyli frisbee. Rzucamy takim “talerzem” a nasz psiak go łapie. Warto wybrać te o intensywnych kolorach,jak na przykład żółty,pomarańczowy czy niebieski,które psy widzą najlepiej. Przy tym rodzaju zabawek warto wspomnieć także u bumerangach dla psa,które idealne będą dla psów lubiących zabawę w wodzie lub śniegu. Swoich fanów znajdą także specjalne lotki dla psów a także zabawka w kształcie pierścienia zwana ringo. Sprawdzi się zarówno na zewnątrz jak i w domu. Wykorzystać ją można do aportowania czy siłowania z właścicielem,a dodatkowo może służyć jako gryzak.

Gryzienie to naturalna potrzeba psa,która także może go uspokajać i relaksować. Dlatego też należy zadbać o to,by w podstawowym wyposażeniu naszego psiaka znalazły się także gryzaki i kości do gryzienia. Polecane głównie dla szczeniaków,ale także i starszym psom żucie i gryzienie sprawia przyjemność. Najbardziej popularne są te klasyczne gumowe,aczkolwiek atrakcyjne dla psa będą jednak te naturalne,czyli gryzaki,np. w postaci suszonego mięsa. Warto także wspomnieć o gryzakach dentystycznych,które pozytywnie wpływają na uzębienie i dziąsła psa,a jednocześnie mogą stanowić drobną przekąskę między stałymi posiłkami zwierzęcia. Podobne funkcje do zwykłych gryzaków spełniają sznury do przeciągania. Dodatkowo świetnie sprawdzą się podczas wspólnych zabaw z właścicielem.

 Nasz pupil jak każda istota żywa okazuje także swoje emocje. Niestety nie zawsze jest to radość na widok swojego pana czy podczas zabawy. Może się czasem zdarzyć,że nasz pies odczuwać będzie lęk i strach,np.podczas podróży autem czy też przebywając w obcym miejscu. W takich sytuacjach powinniśmy zadbać o poczucie bezpieczeństwa i dodać otuchy  naszemu psiakowi. Przydatne wtedy okazać się mogą pluszaki i przytulanki dla psa. Pełnią funkcje zabawek,ale także działają uspokajająco i wyciszająco na psa. Dają poczucie bezpieczeństwa i zapobiegają negatywnym reakcjom ze strony zwierzaka. 

Jak widać istnieje wiele różnych zabawek dla psów,które pełnią podobne lub odmienne  funkcje. Z pewnością każda z nich odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu i rozwijaniu się naszego czworonoga. Przy ich wyborze należy jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Zabawki dla naszego pupila przede wszystkim powinny być dla niego bezpieczne. Powinniśmy zwrócić uwagę na przykład,czy nie zawiera ostrych elementów,które mogą stanowić dla niego zagrożenia. Przede wszystkim wybierajmy te,które są wykonane z wysokogatunkowych i trwałych materiałów. Dzięki wysokiej odpowrności na uszkodzenia zabawka może służyć psiakom przez długi czas a może i stać się jego ulubioną 🙂