cukrzyca

Nieleczona cukrzyca może nieść za sobą wiele powikłań. Czasami nie zauważamy początkowych objawów lub je lekceważymy. Po jakimś czasie okazuje się, że sprawy zaszły zbyt daleko, aby cofnąć szkody, które ta podstępna choroba zdążyła wyrządzić w organizmie. Jednym ze skutków nie leczenia lub nieprawidłowego leczenia cukrzycy jest stopa cukrzycowa.

Schorzenie to jest powikłaniem cukrzycy. Powstaje w skutek nieprawidłowego ukrwienia stóp. Schorzenie to z kolei powoduje problemy z gojeniem się ran na tych częściach ciała, zmniejszeniem ich wrażliwości bólowej oraz powstawaniem trudno gojących się owrzodzeń.  Pośrednią przyczyną powstawania tej dolegliwości jest zbyt wysoki poziom cukru we krwi oraz nie podejmowanie leczenia tego stanu. Cukier ten doprowadza do zmian w ścianach naczyń krwionośnych. Zmiany te polegają na ich trwałych uszkodzeniach.  Może to skutkować również zwiększoną podatnością na choroby układu sercowo- naczyniowego. Stopa cukrzycowa jest wynikiem uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych. Podobnie jak choroba wieńcowa oraz choroba niedokrwienna ośrodkowego układu nerwowego.

Jak rozpoznać chorobę? Należy przede wszystkim zwróci uwagę na jej początkowe objawy. Duże znaczenie ma bowiem jak najszybciej podjęte leczenie stopy cukrzycowej.  Powinny mieć to na uwadze zwłaszcza osoby, u których stwierdzono już cukrzycę oraz te, u których istnieje zwiększone ryzyko zachorowalności z uwagi na wystąpienie schorzenia w rodzinie. Najczęściej występującymi objawami stopy cukrzycowej są:

– ból stopy, nasilający się w nocy;

– skurcze mięśni stopy;

– łuszcząca i sucha skóra;

– pojawiające się na skórze stopy pęknięcia i owrzodzenia;

 – problemy z gojeniem się ran;

– brak czucia, np. w momencie skaleczenia, zmiany temperatury i pod wpływem dotyku;

– skrzywienia kości.

Leczenie stopy cukrzycowej nie należy do najprostszych. Koniczna jest konsultacja i opieka wielu specjalistów. Miedzy innymi chirurga naczyniowego, diabetologa, ortopedy i rehabilitanta. Bardzo często przy nasilonych objawach zewnętrznych konieczna jest także konsultacja dermatologiczna.  Osoba, której nie udało się uniknąć skutków stopy cukrzycowej powinna również zainwestować w dobrej jakości obuwie ortopedyczne.