przemoc

Pojawiająca się w domu przemoc psychiczna jest bardzo trudnym i złożonym problemem. Jej ofiary bardzo często mają po pierwsze z uświadomieniem sobie, że dzieje się coś złego. Innymi trudnościami są te związane z udowodnieniem, że w rodzinie występuje terror. Dziś skupimy się na tym drugim zagadnieniu, czyli podpowiemy, jak zdobyć niepodważalne dowody na to, że jesteśmy ofiarami przemocy psychicznej w rodzinie.

Dlaczego trudno udowodnić jest przemoc psychiczną?

Zanim przejdziemy do konkretnych rozwiązań, to wyjaśnimy najpierw dlaczego agresja psychiczna jest trudna do udowodnienia. Zacznijmy od tego, że w środowisku domowym nie jest to zjawisko, które pojawia się nagle. Najczęściej ma charakter narastający. W efekcie ofiary są przyzwyczajone do pewnych zachowań i nie mają świadomości, że niektóre relacje powinny wyglądać inaczej.

To, co odbywa się w zaciszu domu, bardzo rzadko wychodzi na zewnątrz. Dlatego też osoby, które znęcają się psychicznie nad rodziną, często postrzegane są przez otoczenie jako miłe i empatyczne. Dla ofiar stwarza to dodatkowe trudności, ponieważ mają problem z przekonaniem znajomych, że są ofiarami przemocy fizycznej. Niestety często spotykają się z brakiem pomocy lub wręcz zarzutami o wyolbrzymianie lub konfabulację.

W wielu przypadkach ofiary psychicznego znęcania nie podejmują żadnych działań, właśnie z obawy przed brakiem wiary w ich słowa. A nieudana próba wyjścia z kręgu przemocy psychicznej sprawia, że pokrzywdzony zwątpi w możliwości zmiany. Mało tego, może dojść do przekonania, że cała sytuacja terroru jest jego winą.

Z powyższych względów bardzo ważne jest, aby od razu zdobyć odpowiednie dowody. Dzięki temu łatwiej będzie przekonać otoczenie, że miało miejsce takie karygodne zachowanie. Co ważne, nie może być to jeden przypadek. Warto zatem udokumentować więcej aktów przemocy psychicznej.

Jak udowodnić przemoc psychiczną?

Jak pokazują różne przykłady, jedną z najlepszych metod udowadniania przemocy psychicznej jest nagrywanie zachowania oprawcy. Wystarczy zapis dźwięków, aby można było się przekonać, jaki terror panuje w danej rodzinie. Oczywiście na nagraniu musi być ujawniony cały kontekst, inaczej łatwo będzie podważyć taki dowód.

Sprzętem, z którego warto jest skorzystać, jest rejestrator dźwięków. Profesjonalny sklep oferuje bardzo wiele modeli z różnych półek cenowych. Można się o tym przekonać na np. https://www.alfatronik.com.pl/dyktafony-c-1.html. Dyktafon jest również najprostszy w obsłudze – wiele modeli ma aktywację głosem, zatem nie trzeba poświęcać im zbyt wiele uwagi.

Najbardziej wiarygodnym materiałem jest wideo z dźwiękiem. Aby jednak uzyskać dobrej jakości nagranie potrzebna jest kamera z wysoką rozdzielczością nagrywania oraz mikrofon.  Samodzielne zamontowanie dobrze obejmującej całe pomieszczenie kamery może być kłopotliwe. Dlatego też bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest dyktafon.

Jaki dyktafon do zarejestrowania przemocy domowej?

Jeśli akty przemocy psychicznej mają miejsce w obrębie niewielkiej przestrzeni (na przykład mieszkania lub pokoju), to można skorzystać z rejestratora działającego pod przykrywką. Trafnym wyborem może być na przykład dyktafon ukryty w listwie zasilającej z aktywacją głosem PRO-405. Nie wzbudza on żadnych podejrzeń zwłaszcza, że można go używać właśnie w roli zasilacza. Gdy jest podłączony do źródła prądu działa przez nieograniczony czas, natomiast naładowana bateria pozwala do 80 dni pracy.

Kiedy do upokorzeń dochodzi w różnych miejscach, to bardziej trafiony będzie dyktafon ukryty w zegarku na rękę. Koszt zakupu wynosi około 300 złotych. Urządzenie zbiera jednak dźwięki aż z 8-10 metrów. Rejestrator wyposażony jest w detektor dźwięku, co pozwala na dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu (do 30 godzin). Bardzo wysokiej jakości nagrania są oznaczane datą i godziną, więc łatwo je zidentyfikować. Wbudowana pamięć pozwala na zarejestrowanie około 530 godzin różnych brzmień. Dodatkowo zegarek na ręce nie wzbudza żadnych podejrzeń, zatem bardzo trudno tutaj o zdemaskowanie dyktafonu.

Istotne jest to, żeby ofiara przemocy psychicznej wybrała model w miarę bezobsługowy, czyli automatycznie inicjujący nagrywanie. W stresujących sytuacjach można zapomnieć o uruchomieniu nagrywania. A ważne jest, żeby jak najszybciej udowodnić przemoc psychiczną w rodzinie i uwolnić się od oprawcy.