praca

Praca biurowa przed komputerem oprócz narażenia oczu i kręgosłupa, wydaje się nieobciążającym zajęciem, niewpływającym na pogorszenie stanu zdrowia. Ten stan może utrzymywać się do czasu, gdy nie odczujemy drętwienia i mrowienia w palcach. Bagatelizowanie tych sporadycznych początkowo objawów, może finalnie doprowadzić do bólu uniemożliwiających spokojny sen i kontynuowanie pracy. Dowiedz się więcej na temat bagatelizowanego przez pracowników biurowych zespołu cieśni nadgarstka.

Zespół ten wywoływany jest przez długotrwałe obciążenie dłoni wywoływane tą samą czynnością. Wśród najczęstszych przyczyn zwyrodnienia jest pisanie na klawiaturze, ale może być to równie dobrze gra na instrumencie muzycznym, układanie przedmiotów na taśmie czy prowadzenie samochodu. Z powodu choroby cierpi zazwyczaj ręka dominująca. Z zespołem cieśni zmaga się  nawet 3 razy więcej kobiet niż mężczyzn!

Pierwszymi symptomami choroby są drętwienia i mrowienia dłoni tak intensywne, że są one w stanie przerwać spokojny sen. Najczęściej są odczuwane w obrębie kciuka, palca serdecznego i wskazującego. Ból ten może sięgać do nadgarstka, następnie przedramienia, aż do samego barku. Gdy choroba się rozwija, wspomniane objawy zaczynają występować każdej nocy, także w ciągu dnia i podczas obciążających dłoń czynności. Z czasem objawy te są na tyle silne, że utrudniają wykonywanie czynności wymagających zdolności manualnych i precyzji, takich jak: zapinanie guzików, szycie, podłączanie kabli, gra w bierki itp. W ostatnim stadium rozwoju cieśni, z pozoru odczuwana ulga jest zwiastunem pogłębiających się zmian chorobowych. Występuje wówczas zanik mięśniowy – który, mimo że przynosi ulgę, to może spowodować nieodwracalne w obrębie stawy zmiany i deformacje.

W jaki sposób ćwiczyć nadgarstki?

W profilaktyce zalecany jest oczywiście odpoczynek, bez nadmiernego forsowania jednej dłoni, a także unikanie powtarzalności tej samej czynności. Dzięki wykonywaniu różnych ruchów cała dłoń pozostanie sprawna najdłuższej, jednak przy nieustannym wykonywaniu powtarzającego się, schematycznego ruchu, może dość do przeciążenia wiązadeł. Aby stawy w obrębie dłoni pozostały dłużej sprawne należy co jakiś czas dać im odpocząć, wykonując nadgarstkiem okrężny naprzemienne ruch, raz w lewą raz w prawą stronę. Oprócz tego można wspomóc stawy stosując odpowiednią suplementację. Możesz sięgnąć np. po suplement diety LITOZIN®, który zawiera korzystne dla stawów składniki. Ponadto wystarczy tylko 1 tabletka dziennie.
Oprócz odpowiedniej suplementacji można spróbować wyginać dłonie w dół odwracając rękę grzbietem do dołu. Kolejnym ćwiczeniem przynoszącym ulgę jest oparcie dłoni na stole bądź ścianie i wędrowanie dłońmi dalej przy pomocy palców. Takie rozluźniające ćwiczenia wykonywane systematycznie powinny ograniczyć ból i drętwienie.