placki

Placki ziemniaczane to uniwersalna, sycąca potrawa, którą można podawać na wiele różnych sposobów. Świetnie smakują zarówno na słono – z dodatkiem sosu grzybowego czy śmietany, jak i na słodko – z cukrem lub ulubionymi owocami. Jak przyrządzić idealne placki ziemniaczane?

Ziemniaki to podstawa

Placki ziemniaczane najlepiej przygotować na bazie skrobiowych, kleistych odmian ziemniaków. Jeśli zdecydujemy się na jeden z gatunków sałatkowych, przeznaczonych do gotowania, dodać będziemy musieli więcej mąki ziemniaczanej o właściwościach sklejających.

Ziemniaki na placki trzeć możemy na kilka różnych sposobów:

  • Na tarce o grubych oczkach – takie placki mają wyczuwalne wiórki ziemniaczane. Można je przygotować w wersji praktycznie bez mąki (jedynie z odrobiną ziemniaczanej), z samym jajkiem – w smaku będą wówczas przypominać frytki. Alternatywę dla mąki stanowić może tutaj starta cebula, która podczas karmelizacji doda ziemniakom spoistości i chrupkości. Smażąc takie placki pamiętać należy jedynie o tym, by dokładnie odsączyć je z wody, a podczas smażenia dociskać ciasto do patelni – dzięki temu z wiórków ziemniaczanych powstanie ciasto.
  • Na tarce o średnich oczkach – konsystencja placków jest tutaj spoista, a dodatkowo, wyczuwalny jest opór ziemniaczanych drobinek. Stare w ten sposób ziemniaki wymagają zastosowania mniejszej ilości mąki.
  • Na miazgę – w ten sposób wytrąci się najwięcej wody, której nadmiar trzeba będzie odlać. W przeciwnym wypadku wodnista masa wchłonie więcej mąki, w konsekwencji czego placki będą niesmaczne. Z ziemniaków startych w ten sposób uzyskamy przysmak spoisty, o jednolitej konsystencji. Konieczne będzie tu zastosowanie zarówno mąki, jak i jajka.

Mąka i jajka

Na pół kilo ziemniaków w zupełności wystarczająca będzie 1-2 łyżki mąki pszennej, na przykład krupczatki i 1-2 łyżeczek mąki ziemniaczanej. Jeśli chodzi natomiast o optymalną ilość jajek, to na pół kilograma mąki dodaje się jedno małe.

Przydatne dodatki

  • Jeżeli mamy zamiar przygotować wytrawną wersję placków ziemniaczanych, warto dodać do niej cebulę. Pikantności doda im natomiast przeciśnięty przez praskę czosnek.
  • Gdy zależy nam, by po usmażeniu placki nabrały złocisto – pomarańczowej barwy, dodać możemy do nich jedną startą marchewkę.
  • Aby ziemniaki chłonęły mniej tłuszczu podczas smażenia, do ciasta dodać można ½ – 1 łyżkę spirytusu lub octu.
  • Do ziemniaków możesz dodać wybrane warzywa, grzyby, a nawet rybę czy mięso. Pomysły na placki znajdziesz tutaj: https://www.przepisy.pl/przepisy/dania-i-przekaski/dania-maczne/placki

Smażenie

Placki ziemniaczane należy smażyć na dobrze rozgrzanej patelni. Im będzie ona grubsza, tym mniejszą ilość tłuszczu możemy zastosować. Jak rozpoznać dobrze rozgrzaną patelnię? Ciasto na niej od razu zaczyna się ścinać, nie rumienić. Nie wystarczająco rozgrzaną rozpoznamy natomiast po tym, że po usmażeniu placki przywierają do niej. Smażenie ich przy zbyt wysokiej temperaturze może sprawić, że szybko zrumienią się one od zewnątrz, a w środku będą wpół surowe. Przed przewróceniem placka na drugą stronę sprawdzamy, czy jest dobrze zrumieniony pod spodem.