W latach dwudziestych ubiegłego wieku Joseph Pilates stworzył pewien system ćwiczeń, który na chwilę obecną stał stanowi jeden z tych najpopularniejszych. Sam Jospeh Pilates cierpiał na astmę, na krzywicę. Chcąc zatem pomóc samemu sobie, stworzył pewien plan treningowy, który okazał się pewnego rodzaju fenomenem. Swój program skierował do tancerzy czy też do sportowców, którzy chcieli szybciej dojść do formy po kontuzji. Dzisiaj jednak pilates ma znacznie więcej zastosowań i jest on polecany niemalże każdemu. Czy jednak, aby na pewno każdy bez wyjątku może brać udział w tych zajęciach? Można powiedzieć, że prawie każdy.
Pilates nie pomaga wszystkim
Pilates pomaga w bardzo wielu różnych sytuacjach, w różnych schorzeniach. Nie można go jednakże nazwać na tyle uniwersalnym, aby powiedzieć, że nadaje się do każdego bez wyjątku. Są pewne wyłączenia, są pewne grupy osób oraz sytuacje, w których sięganie do ćwiczeń pilates nie będzie korzystne, a nawet trzeba powiedzieć, że będzie zabronione. Mowa jest o:
– osobach cierpiących na zakrzepicę, na nadciśnienie tętnicze, osteoporozę
– osobach mających kręgozmyk
– osobach po zabiegach chirurgicznych
– osobach z przepukliną dyskową
– osobach po niedawnym przebyciu złamań
– kobietach z ciążą zagrożoną tudzież w pierwszym trymestrze ciąży
Mając jakiekolwiek wątpliwości w tym względzie, należy zwrócić się do lekarza, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. Poza wymienionymi grupami osób nie ma żadnych innych przeciwwskazań do tego, aby wziąć udział w zajęciach pilates. Oczywiście ważna jest pełna znajomość tych ćwiczeń, a tym samym wskazane jest wzięcie udziału w zajęciach organizowanych w jakimś klubie.
Po co nam ćwiczenia pilates?
To ważne pytanie związane z celami, jakie możemy sobie postawić przed przystąpieniem do konkretnych ćwiczeń pilates. Mowa jest mianowicie o tym, że ćwiczenia pilates są skierowane do osób chcących uzyskać bardzo konkretne cele treningowe. Jak najbardziej nadają się one dla osób mających problemy z kręgosłupem, z bólami pleców. PIlates to ćwiczenia, które niwelują owe bóle, wzmacniają mięśnie pleców. W tych ćwiczeniach udział biorą wszystkie mięśnie, w tym również te głęboko położone. Ćwiczenia pilates nie tylko wzmacniają, ale także rozluźniają mięśnie oraz sprawiają, że stają się one bardziej elastyczne. Tym samym jest to bardzo dobra forma treningu. Nie dziwi fakt, że sportowcom zawodowym po przebytej kontuzji zaleca się właśnie sięgnięcie po zajęcia pilates. Tutaj można mówić nie tylko o wzmocnieniu mięśni pleców, ale wielu innych partii mięśniowych ciała.
Wpis powstał we współpracy z serwisem balanced-body.pl, oficjalnym dystrybutorem sprzętu do pilates marki Balanced Body w Polsce.