kobieta

Zwyrodnienia stawu biodrowego to jedna z najczęściej diagnozowanych przypadłości z zakresu ortopedii i schorzeń w ramach dysfunkcji stawów całego ludzkiego organizmu. Wszystko dlatego, że staw biodrowy jest największym stawem naszego ciała, ulega też największym obciążeniom. Sprawdź, jak rozpoznać pierwsze problemy funkcjonowania stawu biodrowego i na czym polega wszczepienie protezy.

Dlaczego dochodzi do zwyrodnienia stawu biodrowego?

Wina obarcza się przede wszystkim wiek. Wraz z naturalnym starzeniem się ludzkiego organizmu, rozpoczyna się także proces mniejszej produkcji mazi stawowej. To właśnie przez to dochodzi do zwyrodnienia stawu biodrowego, w którego efekcie chory odczuwa silny ból i zostaje unieruchomiony.

Przyczyną zwyrodnień jest też nadwaga, przez co nadmierne kilogramy stanowią dla stawu dodatkowe, za duże obciążenie. Okazuje się także, że zwyrodnienia stawu biodrowego są następstwem wad wrodzonych, urazów mechanicznych czy chorób w obrębie stawów, w tym osteoporoza i przewlekłe złamania.

Pierwsze objawy zwyrodnień stawu biodrowego

Chorzy popełniają najczęściej podstawowy błąd. Nie zgłaszają się bowiem do specjalisty od razu, kiedy tylko zaczynają odczuwać pierwsze dysfunkcje. W początkowej fazie udaje się jeszcze zahamować proces postępowania zwyrodnienia i nie jest konieczna endoproteza stawu biodrowego. Reakcja powinna być natychmiastowa już wtedy, gdy pacjent zaczyna odczuwać nawet delikatny, ale regularny ból. Ten pojawia się najpierw podczas pochylania się bądź stawania. Dopiero później nasila się, jest trwały i występuje podczas chodzenia. W zaawansowanym stadium promieniuje do kolan, przez co pacjent nie może komfortowo poruszać się, a każdy ruch sprawia ogromny ból, co prowadzi do paraliżu i kalectwa. Ból, który pojawiał się tylko w czasie aktywności fizycznej, jest już obecny stale, także podczas pozycji leżącej. W takich przypadkach niestety jedynym ratunkiem dla chorego jest operacja chirurgiczna, której podstawą jest wszczepienie protezy – to endoproteza stawu biodrowego.

Operacja wszczepienia endoprotezy biodrowej

Proteza biodrowa to nic innego jak sztuczny staw. Jego wszczepienie pozwala pacjentowi wrócić do formy sprzed pojawienia się problemów zwyrodnieniowych. Chociaż sama operacja jest dosyć skomplikowana, to powikłania po niej występują niezwykle ważna. Nowa endoproteza stawu biodrowego wymaga jednak od chorego nieco wyrzeczeń. Po operacji konieczna jest długotrwała rehabilitacja, a osoba zoperowana musi poruszać się o kulach. To i tak o wiele lepsze rozwiązanie aniżeli bagatelizowanie problemów zwyrodnieniowych, których następstwem może być trwałe kalectwo i unieruchomienie.

Warto wiedzieć, że występują protezy różnego rodzaju, a ich dobór jest uzależniony od indywidualnych preferencji i potrzeb osób chorych. Pod uwagę bierze się przede wszystkim wiek pacjenta, ale także jakość jego kości. Zastosowanie niektórych protez wyklucza na przykład aktywna osteoporoza.