ciąża

Zaczął się najpiękniejszy okres w Twoim życiu, niedługo zostaniesz mamą. To najważniejsza rola w jakiej chcesz się spełnić, nie możesz się doczekać chwili gdy ujrzysz swoje maleństwo. Jesteś też aktywną kobietą, dla której ciąża to nie choroba i pomimo kilku kilogramów więcej nie rezygnujesz z dotychczasowego trybu życia. Wręcz przeciwnie masz wrażenie że Twoje życie nabiera tempa. Nie rezygnuj także z upragnionych wakacji, podpowiemy Ci, jak się do nich przygotować.

Ubezpieczenie na wakacje dla ciężarnej

Zadbaj o siebie wybierając odpowiednie ubezpieczenie. Kiedy jesteś w ciąży do standardowego pakietu, przyda Ci się kilka innych świadczeń m.in. pomoc w razie zagrożenia ciąży. Więcej, na ten temat, przeczytasz tu: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-turystyczne-dla-ciezarnej/

Wszystko po to, aby uniknąć bardzo drogich kosztów leczenia za granicą, które u specjalistów potrafią przekraczać nasze możliwości. Można także wyrobić sobie dodatkową kartę EKUZ, dzięki czemu we większości krajów europejskich jest możliwość zapewnienia podstawowej opieki medycznej za darmo. Sprawdź co pokrywa EKUZ z poszczególnych krajach, jeszcze przed wyjazdem.

1

Skonsultuj się z lekarzem

Przed każdą dalszą podróżą warto zasięgnąć porady lekarza prowadzącego Twoją ciążę. W pierwszym trymestrze można latać samolotem właściwie bez żadnych przeciwwskazań. Długie podróże samolotem nie sprzyjają jednak Twoim nogom, siedzenie w jednej pozycji przez dłuższy czas, powoduje opuchliznę i obrzęki. Podróże samochodem są znacznie dłuższe, ale można sobie robić przystanki na rozprostowanie kości lub wykonanie kilku nieskomplikowanych ćwiczeń. Podczas jazdy autem zawsze miej zapięte pasy bezpieczeństwa, jadąc na fotelu pasażera z przodu wyłącz poduszkę powietrzną.

Kąpiele słoneczne – można czy nie można?

Promieniowanie słoneczne jest szkodliwe nie tylko dla kobiet w ciąży, każdy kto przebywa na powietrzu w słoneczne dni powinien chronić swoją skórę. Aby nie nabawić się plam i przebarwień na skórze, używaj wysokich filtrów SPF 30, SPF 50, a jeżeli zajdzie taka potrzeba używaj nawet SPF 50+. Przebarwienia na skórze są w późniejszym czasie bardzo trudne do zniwelowania. Ciało ciężarnej kobiety nie przepada za wielkimi upałami, często staje się opuchnięte i zdecydowanie bardziej się poci. Dlatego unikaj wylegiwania się na plaży między 11, a 15 godziną (wtedy słońce grzeje najmocniej). Wybieraj wtedy miejsca gdzie wygodnie odpoczniesz w cieniu. Koniecznie miej ze sobą wodę mineralną, by ugasić pragnienie.

2

Jak ryba w wodzie – czy można bezpiecznie pływać?

Można odważnie stwierdzić, że woda to Twój żywioł, uwielbiasz pływać i nic nie jest w stanie Cię przed tym powstrzymać. To doskonały sposób, by odciążyć zmęczony kręgosłup. Orzeźwiająca kąpiel jest wspaniałym relaksem dla przyszłej mamy. Aby pływanie było bezpieczne, nie należy wykonywać mocnych gwałtownych uderzeń o wodę, pływanie ma być tylko rekreacyjne nie na wyścigi.

Jeżeli Twój lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań do podróżowania, a Ty czujesz się świetnie, nie rezygnuj z przyjemności, jakiej dostarczają Ci wycieczki. Będzie to ostatni wyjazd tylko we dwoje. Warto ten cudowny czas wykorzystać do maksimum i cieszyć się sobą. Następne wakacje spędzicie już w powiększonym składzie. To dopiero będzie wyzwanie, czyli pierwsze wczasy z małym brzdącem.