śniadanie

W obecnych czasach co chwile słyszymy o coraz to nowych dietach, pomysłach na śniadania, obiady i kolacje. Od nadmiaru produktów i pomysłów może nam się zakręcić w głowie.

Z reguły obieramy jeden kierunek i za nim podążamy, co jednak wybrać? Zacznijmy od pierwszego i najważniejszego posiłku w ciągu dnia – śniadania. Pomysłów znów co niemiara, ale skupmy się na jednej z opcji – płatkach musli.

DLACZEGO PŁATKI?

Podstawą mieszanki musli są płatki owsiane. Są genialnym pomysłem na rozpoczęcie dnia. Jako zboża są bogate w witaminy z grupy B, tak ważne dla dobrej kondycji skóry, prawidłowej pracy układu nerwowego i pokarmowego. Co prawda owies jest zbożem bezglutenowym, ale przeważnie jest nim silnie zanieczyszczony co wyklucza je z diety osób chorych na celiakię. Na szczęście do wyboru mamy jeszcze inne płatki zbożowe pełniące rolę płatków śniadaniowych. Dla osób nietolerujących białek powszechnie określane mianem glutenu idealnie nadadzą się te z prosa (jaglane) czy popularne kukurydziane.

PŁATKI I SPÓŁKA

Same płatki to tylko baza dla musli, resztę stanowią tak naprawdę dowolne już dodatki. Orzechy wszystkich rodzajów, począwszy od laskowych i włoskich na pekanach kończąc. Idealne jako dodatek do płatków ze względu na obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych i magnez, elementów które wpływają na koncentrację tak potrzebną z samego rana. Poza płatkami np. owsianymi i orzechami w skład zazwyczaj wchodzą też suszone owoce. Śliwki, morele czy bardziej egzotyczne figi to fantastyczne źródło błonnika. Miseczka takiej mieszanki pozwoli nam cieszyć się płaskim brzuchem, a przy okazji uczuciem sytości co najmniej do południa.

GOTOWE MIESZANKI

W sklepach możemy także znaleźć gotowe mieszanki złożone z wyżej wymienionych składników. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy nie mają rano zbyt wiele czasu na komponowanie własnych miksów, lub po prostu są wygodni. Ważne żeby sprawdzać skład takich produktów i unikać tych z dodatkiem cukru czy co gorsze syropu glukozowo – fruktozowego. Szczęśliwie na sklepowych półkach są też płatki zupełnie naturalne, które śmiało możemy włożyć do naszego koszyka, wystarczy dobrze się rozejrzeć.

Wśród wielu opcji śniadań jakie mamy warto czasem wrócić do klasyki i płatków z jogurtem, mlekiem krowim czy w przypadku wegan napojami pochodzącymi z roślin. Nie ma w końcu nic prostszego od zalania nimi mieszanki musli i spokojnego rozkoszowania się miseczką czystego zdrowia.