Leczenie niepłodności to proces długotrwały i bardzo trudny. Nie zawsze też bywa skuteczny. W niektórych przypadkach nawet wdrożenie najnowocześniejszych metod leczenia nie przynosi pozytywnych rezultatów. Aby więc spełnić marzenia o posiadaniu dziecka, niektóre z par decydują się na zapłodnienie pozaustrojowe. Metoda in vitro polega na połączeniu komórek rozrodczych partnerów w warunkach laboratoryjnych. Powstały w ten sposób zarodek umieszcza się następnie w macicy kobiety. Choć nie zawsze zabieg kończy się powodzeniem, proces zapłodnienia in vitro wciąż zyskuje nowych zwolenników, a dzieci rodzących się w wyniku jego przeprowadzenia wciąż przybywa. Jak wygląda zabieg in vitro i co warto wiedzieć na jego temat?
Przygotowanie do in vitro krok po kroku
Przeprowadzenie właściwego zabiegu poprzedza proces przygotowania do niego. Przed przystąpieniem do kolejnych etapów zapłodnienia in vitro partnerzy muszą wykonać badania genetyczne, które przeprowadza się w celu wykluczenia ewentualnych genetycznych przeciwwskazań do jego wykonania. W przypadku ich braku kobieta jest poddawana kuracji hormonalnej. Jej celem jest pobudzenie wzrostu komórek jajowych dojrzewających w jajnikach. Następnie w trakcie owulacji pobiera się od pacjentki dojrzałe komórki jajowe, które są przechowywane aż do momentu zapłodnienia.
Zapłodnienie in vitro – przebieg
Pobrane od obojga partnerów komórki rozrodcze zostają ze sobą połączone. Proces ich łączenia podlega stałej obserwacji. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia (główka jednego z plemników przebije otoczkę komórki jajowej), wówczas rozpoczyna się podział połączonych komórek. Jeśli jest on prawidłowy, następuje inseminacja – zarodek lub zarodki (dla zwiększenia szans na powodzenie zabiegu niekiedy jednocześnie zostają wprowadzone dwa zarodki) umieszcza się w macicy kobiety. Kiedy wszystko przebiega prawidłowo, wprowadzony zarodek zagnieżdża się w macicy. Po upływie około dwóch tygodni można wykonać pierwszy test ciążowy (1).
Poznaj wpływ in-vitro na organizm kobiety! >>
- Żyromska E. In – vitro – na czym polega sztuczne zapłodnienie.http://www.forumginekologiczne.pl/artykul/in-vitro-na-czym-polega-sztuczne-zaplodnienie/18713Data dostępu: 8.05.2017