Metabolizm jako pojęcie jest obecnie powszechnie używane i odmieniane przez wszystkie przypadki, jednak w niektórych sytuacjach jest używane w błędnym kontekście. Utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego wpływa nie tylko na naszą wagę, ale także na nasze samopoczucie i ogólną sprawność. Warto też pamiętać, że odpowiedni metabolizm to także zdrowsze naczynia krwionośne, które są wtedy mniej narażone na miażdżycę.
Metabolizm: czym jest i dlaczego jest taki ważny?
Metabolizm energetyczny to – zgodnie z definicją – całokształt reakcji biochemicznych i towarzyszące im przemiany materii. Prawidłowy metabolizm, czyli prawidłowa przemiana materii, pozwala na „wyprodukowanie” z dostarczonego pokarmu odpowiedniej ilości energii niezbędnej do normalnego funkcjonowania. Jak łatwo się domyślić, jeśli metabolizm jest zaburzony, to może dojść do sytuacji, gdy organizm nie produkuje dostatecznie dużo energii, a dodatkowo to, co powinno być w tę energię zamienione, jest magazynowane w organizmie. Z pojęciem metabolizmu wiąże się inne pojęcie, które dobrze obrazuje to, ile pożywienia powinniśmy dostarczać do organizmu, by zapewnić sobie niezbędną energię. Chodzi o podstawową przemianę materii. W jej ramach należy dostarczyć określoną ilość energii (pożywienia) do organizmu, by móc normalnie funkcjonować (jednocześnie uwaga – PPM wskazuje jedynie ile kcal należy dostarczyć, by utrzymane były podstawowe funkcje życiowe). Co ważne, wskaźnik podstawowej przemiany materii jest inny dla każdego człowieka. Dlaczego właściwy metabolizm jest zatem taki ważny? Po pierwsze pomaga nam utrzymać prawidłową wagę. Po drugie – chroni nas przed chorobami będącymi konsekwencją otyłości, a zatem normalny metabolizm zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału i pomaga w utrzymaniu dobrego stanu naczyń krwionośnych.
Jak utrzymać prawidłowy metabolizm?
Po pierwsze – właściwa dieta. Zapotrzebowanie energetyczne (całkowite, a nie tylko obejmujące podstawową przemianę materii) należy obliczyć w oparciu nie tylko o wzrost i aktualną wagę, ale także przy uwzględnieniu aktywności fizycznej. Istotne jest również dbanie o częstotliwość spożywania posiłków (w tym: nieopuszczanie śniadań). Zalecana jest także umiarkowana aktywność fizyczna. Osoby, które chcą utrzymać metabolizm na prawidłowym poziomie, a jednocześnie zależy im na dobrym stanie naczyń krwionośnych, mogą sięgnąć dodatkowo po suplementy diety (np. Redblocker).