ginekolog

Problemy z płodnością to bardzo trudny temat, zwłaszcza dla osób, których bezpośrednio on dotyka. Leczenie jest dość drogie i dofinansowywane tylko w niektórych miastach. Wiele osób zastanawia się, jak wybrać klinikę leczenia niepłodności, aby podjęte działania były jak najbardziej efektywne. Podpowiadamy więc na co zwrócić szczególną uwagę.

Strona internetowa kliniki in vitro

W zasadzie nie ma takiej możliwości, żeby jakiś ośrodek leczenia niepłodności funkcjonował nie mając swojego miejsca w sieci. Warto takie witryny przeglądać i uważnie czytać wszystkie podawane informacje. Powinny być to wiadomości na temat samej niepłodności (np. jej przyczyn oraz diagnozowania) i kliniki leczenia niepłodności. Dalej podpowiadamy, jakich dokładniej informacji szukać na stronie tego typu placówki medycznej oraz w czasie pierwszej wizyty.

Klinika in vitro – oferta

Na stronach internetowych możemy sprawdzić, jaki jest zakres usług placówki medycznej. Im szerszy, ale spójny z problemem niepłodności, tym lepiej. Dotyczy to również diagnostyki – najwygodniej dla pacjentów jest, gdy wszystkie sprawy związane z leczeniem można załatwić w jednym miejscu.

Szeroka oferta kliniki jest bardzo ważna ze względu na ewentualne przyczyny niepłodności. Skuteczność zabiegu jest w dużej mierze związana z prawidłowym postawieniem diagnozy. Dla pary starającej się o dziecko bezskuteczne próby są bardzo stresujące. A stres to czynnik, który również zmniejsza szanse powodzenia kolejnego podejścia.

Specjalistyczny personel medyczny

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem kliniki leczenia niepłodności, to warto przyjrzeć się też pracownikom takiego ośrodka. Z punktu widzenia pacjentów najważniejsze jest trafić do doświadczonych specjalistów. Chodzi tutaj zarówno o pielęgniarki-położne, jak i zespół lekarski.

W wielu przypadkach pierwsze spotkania z położną są bezpłatne. Warto z nich skorzystać i odwiedzić placówkę. Na podstawie takiego bezpośredniego kontaktu można ostatecznie zdecydować, czy chcemy być pacjentami danej kliniki. Tutaj poza ogólnym nastawieniem do nas, powinniśmy też zwracać uwagę na to, czy na nasze pytanie otrzymujemy zrozumiałe i wyczerpujące odpowiedzi. Należy unikać miejsc, gdzie podawane informacje są bardzo ogólnikowe lub wymijające.

Dofinansowanie i programy in vitro

Dużym wyróżnieniem dla klinik leczenie niepłodności jest zaangażowanie ich do programów dofinansowujących procedurę in vitro z pieniędzy publicznych. Placówki te są wyłaniane w ramach konkursów. Muszą zatem przedstawić najkorzystniejszą ofertę i mieć wysoką skutecznością działań.

W Gdańsku, czy Warszawie przykładowo program wspierania in vitro realizowany będzie przez Klinikę Leczenia Niepłodności INVICTA. To doskonała rekomendacja, by skorzystać z usług tej placówki nawet jeśli, nie jesteśmy z tego miasta.

Opinie innych pacjentów

I na koniec zostawiliśmy coś, po co również warto sięgnąć: opinie osób, które prowadziły leczenie niepłodności w danej klinice. Na różnego rodzaju forach tematycznych aż tętni od wymiany informacji. Jak jednak poznać, czy ktoś rzeczywiście korzystał z usług danej placówki? Uważnie sprawdzajmy, czy podane są szczegóły (zdiagnozowana przyczyna niepłodności, sposoby leczenia i jego koszty). Należy omijać opinie ogólnikowe i zbyt krótkie.

Wybór dobrej kliniki jest kluczowy dla powodzenia leczenia niepłodności. Jest wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę, jednak warto, jeśli efektem ma być upragnione przez parę dziecko.