Komoda narodziła się w XVII — wiecznej Francji i na początku była przepastnym kufrem podróżnym podzielonym licznymi przegródkami i kieszeniami. Od momentu narodzin odznaczała się funkcjonalnością, i tak pozostało jej do dziś. Dzisiejsze komody są zgrabne, ustawne i nadspodziewanie pojemne, a dzięki licznym szufladom bardzo łatwo utrzymać w nich porządek.
Dawno temu
Komodę zawdzięczamy nadwornemu stolarzowi Ludwika XIV, który z podróżnego kufra stworzył prawdziwie elegancki mebel. Dzięki kompletowi zgrabnych nóżek komody z tamtej epoki wyróżniały się lekkością, a wielkiej urody zdobienia z szylkretu, kości słoniowej, masy perłowej i najszlachetniejszych gatunków drewna dodawały im urody i podbijały ich cenę. Do Polski komody zawitały w pod koniec XVIII w. i szybko się przyjęły. Wytworny mebel bywał nierzadko najcenniejszym sprzętem w całym obejściu i z dumą ustawiano go w najbardziej eksponowanym miejscu komnaty. W co bogatszych domach panny na wydaniu otrzymywały komodę w posagu, a wraz z nią zabierały w świat pościel, obrusy i koronki, którymi to przedmiotami napychano pojemne szuflady szykownego mebla. Odmianą komody była szyfoniera, w której wielmożne panie przechowywały bieliznę, wstążki i cenne drobiazgi.
Komoda – wczoraj i dziś
W okresie międzywojennym komoda drewniana pozbyła się nadmiaru zdobień i poszła w kierunku szlachetnej prostoty, czyli takiego mebla, jaki znamy dziś. To, gdzie ją ustawimy, zależy wyłącznie od naszych preferencji. Komody są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem można je postawić w salonie, jadalni, sypialni i przedpokoju. Warto przypomnieć, że dobrze wszystkim znana toaletka to nic innego, jak komoda z lustrem.
Komoda drewniana
Komody mają wzięcie, a rynek oferuje meble wykonane z różnego rodzaju materiału, od taniochy ze sklejki po komody z litego drewna. Te zrobione z drewna są meblarską klasyką i prawdziwym luksusem w jednym. Tym, co je wyróżnia, jest niezwykle staranne wykończenie. Szuflady w porządnej komodzie są z reguły wyposażone w prowadnice z funkcją cichego domykania, a cały mebel posiada solidne zawiasy i utrzymane w stylu całości uchwyty i okucia. Rynek oferuje komody drewniane w szerokiej gamie kolorystycznej, w tym we wszystkich odcieniach szlachetnego surowca, a także cieszące się dużym zainteresowaniem meble białe i pobielane. Komody drewniane produkuje się w wielu stylach, w tym w stylu uniwersalnym, który uważa się za bezpieczny, bo pasuje do prawie każdego wnętrza. Tym, co go wyróżnia, jest prostota formy w połączeniu ze stonowaną kolorystyką.