kawa

Też nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki kawy? Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na tą przyjemność ze względu na wysoką zawartość kofeiny. Dobrym wyjściem z tej sytuacji może się okazać kawa bezkofeinowa. Spróbuj przygotować ją w ekspresie na kapsułki – to niesamowicie proste i szybkie rozwiązanie!

Skąd pochodzi kawa bezkofeinowa?

Kawę bezkofeinową zawdzięczamy Goethemu. To nie żart! Ten dziewiętnastowieczny poeta pił bardzo dużo kawy. Rozkochany w jej smaku, nie potrafił z niej zrezygnować i cierpiał przez to na bezsenność. Zwrócił się więc z prośbą do swojego kolegi – chemika Friedricha Runge. Poprosił o zbadanie składu kawy i określenie jej wpływu na zdrowie. Chemik szybko uporał się z zadaniem i udało mu się wyizolować kofeinę z kawy. Kawa bezkofeinowa szybko stała się hitem. Pierwszym producentem kawy bezkofeinowej był Ludwig Roselius.

Jak powstaje kawa bezkofeinowa?

Pierwsze kawy bezkofeinowe były bardzo toksyczne. Obecnie do ich produkcji używa się jednak zupełnie innych substancji. Dzięki temu są absolutnie bezpieczne i zdrowe. Mogę je pić osoby cierpiące na nadciśnienie, kobiety w ciąży czy karmiące piersią.

W tej chwili kawa bezkofeinowa powstaje najczęściej przez izolację chemiczną. Ta metoda polega na wykorzystaniu rozpuszczalników chemicznych, które pozytywnie przeszły testy żywieniowe. Na początek za pomocą pary wodnej pod ciśnieniem zwiększa się objętość ziaren. Następnie rozpuszczalniki usuwają z nich kofeinę.

Drugą metodą jest defeminizacja wodna. Problem z nią jednak jest taki, że kawa wyprodukowana w ten sposób jest zdecydowanie mniej aromatyczna. Wszystkie procesy wyglądają podobnie jak w przypadku pierwszego sposobu, z tym że tutaj rozpuszczalnikiem jest woda.

Trzecim sposobem jest użycie dwutlenku węgla. Do procesu dochodzi pod bardzo dużym ciśnieniem, w temperaturze mniej więcej 70°C. Kawa nie traci swojego smaku, a dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że ziarna nie zmniejszają się.

Ekspres na kapsułki

Skoro już wiemy, jak powstają ziarna kawy bezkofeinowej, pora dowiedzieć się, jak najlepiej je przyrządzić. Bez wątpienia najszybszym i najprostszym sposobem na kawę bezkofeinową jest ekspres na kapsułki.

Jaki ekspres wybrać? Możemy zdecydować się na ekspres automatyczny lub manualny. Ważne są tutaj nasze preferencje. To, na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, to system wysokiego ciśnienia. Przykładowo ekspresy na kapsułki NESCAFÉ® Dolce Gusto® są wyposażone w systemy wysokiego ciśnienia do 15 barów. Sprawia to, że nasza kawa bezkofeinowa jest pokryta gęstą, aksamitną cremą, dzięki czemu jej smak zawsze zachwyca. No i oczywiście, co równie ważne, zyskujemy cenny moment celebracji idealnej kawy o poranku.