oscypki

Wypoczynek na Podhalu – w najwyższych polskich górach Tatrach w pierwszej kolejności kojarzy się z górskimi wędrówkami. Wśród atrakcji turystycznych co roku coraz większą popularnością cieszą się piesze szlaki wyznaczone przez Tatrzański Park Narodowy.

Najczęściej odwiedzane szczyty to Giewont, Świnica czy Kasprowy Wierch. Na ten ostatni można wjechać kolejką linową, co jest szczególnie polecane dla mniej doświadczonych turystów, lub takich, którzy ze względu ograniczeń chorobowych nie są w stanie wędrować z plecakiem pod górę.

Popularne są także Doliny Tatrzańskie – Kościeliska oraz Chochołowska – gdzie na końcu szlaku można posilić się ciepłym posiłkiem w schronisku. Wędrując Doliną Chochołowską w kwietniu, warto podziwiać unikalne okazy szafranu spiskiego (krokusów) w niebywale dużej ilości. Cała polana usłana fioletowymi kwiatami robi ogromne wrażenie.

Wędrując dolinami Tatrzańskimi, można zaglądnąć do bacówek, w których górale sprzedają swoje wyroby – oscypki, bryndze, sery góralskie, żętyce, konfitury i wiele innych. Warto zwrócić uwagę, na to że owczy ser nie zawsze jest równoznaczny z oscypkiem. Oscypek wraz z bryndzą podhalańską to wyroby regionalne z chronioną nazwą od 2007 roku. Oscypek ma określoną maksymalną zawartość domieszki mleka krowiego (40%), charakterystyczny wrzecionowaty kształt i konkretne granice wagi i wymiarów. Może być wyrabiany w miesiącach od maja do września, co jest równoznaczne z okresem laktacji u owiec, oraz sprzedawany do końca października. Jadąc zimą w Tatry turysta nie kupi zatem oscypka, lecz ser o nazwie bardzo podobnej: scypek, ocypek, ser owczy itp.

Oprócz serków dobrze sprzedającymi się produktami z południowego regionu Polski są miody. duża ilość areału rolnego – pól i pastwisk, a co za tym idzie kwiatów, powoduje że na Podhalu jest wielu producentów miodów. Miód jest ceniony ze względu na swoje dobroczynne działanie na organizm człowieka – jest naturalnym antybiotykiem, działa antyoksydacyjne i odżywczo. Jest spożywany bezpośrednio, ale także jest wyśmienitym składnikiem wielu kosmetyków, dlatego na dużą skalę jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym.

Tradycyjne wyroby regionalne mogą być doskonałym prezentem dla bliskich. Czasem lepiej zakupić coś praktycznego i smacznego niż kolejną pamiątkę, która zbiera kurz na meblach.