dziecko

Rodzice w bardzo różny sposób podchodzą do nadawania imion swoim dzieciom. Dla niektórych to decyzja spontaniczna, którą podejmują tuż po przyjściu dziecka na świat. Inni rozważają to na długo przed rozwiązaniem, a im dłużej one trwają, tym więcej wątpliwości budzi każda propozycja. Niektórzy przypisują imionom dodatkową symbolikę czy biorą pod uwagę patronów. Bez względu na to czy wybiera się imię dla dziewczynki czy dla chłopca – trzeba pamiętać, że jest to decyzja najczęściej na całe życie i w pewnym stopniu determinuje postrzeganie osoby, która dane imię nosi. Wybór imienia dla dziewczynki jest szczególnie trudny, bo – zwłaszcza w wieku szkolnym – mogą być  one wyjątkowo wyczulone i bardzo emocjonalnie podchodzić do tego jak są postrzegane. Jakie zatem wybrać imię dla córki?

Imiona dla dziewczynki – najmodniejsze propozycje

Pomimo tego, że wszyscy rodzice mają pełną dowolność w wyborze imienia dla córki można zaobserwować pewne mody i trendy w wyborze imion dla dziewczynek. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2015 i 2016 roku najczęściej wybieranym imieniem dla córek była Zuzanna. W 2016 roku ponad 8800 dziewczynek dostało takie właśnie imię. W dalszej kolejności były imiona takie jak Lena, Julia, Maja, Hanna, Zofia i Amelia – każda z tych propozycji została wybrana co najmniej 6500 razy przez rodziców. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Alicja, Aleksandra i Natalia.

Wybór popularnego imienia dla córki jest bezpieczny. Nie zwracają uwagi swoją oryginalnością, są po prostu neutralne. Również dziecko będzie się z nim dobrze czuć, bo z dużym prawdopodobieństwem będzie miało co najmniej kilka koleżanek o podobnym imieniu. Na pewno nie zostanie więc odtrącone od grupy z powodu imienia, a zdarzają się takie przypadki, gdy imiona są bardziej wymyślne. Z drugiej strony ładne, ale bardzo popularne imię szybko może spowszednieć.

Imię dla dziewczynki – rzadkie lub oryginalne

Główny Urząd Statystyczny co roku publikuje również listę imion nadawanych najrzadziej. Często są tam imiona dla dziewczynek, które zostały użyte zaledwie kilka-kilkanaście razy w skali całego kraju. Ich wybór jest zdecydowanie większy niż w wypadku imion popularnych. Często są to spolszczone imiona zagraniczne, na przykład Debora, Dajana, Neli czy Cyntia. Czasem wśród rzadko używanych imion dla dziewczynek zdarzają się takie, które uważane są za niemodne lub staroświeckie – Bogusława, Ludwika, Mirosława czy Dobrochna. Trzeba też pamiętać, że wiele z imion rzadkich, które w swoich danych publikuje GUS należą do dzieci obcokrajowców, którzy mieszkają w Polsce. Rodzice nadają swoim córkom imiona tradycyjne dla swojego kraju lub kultury.

Wybierając rzadkie lub oryginalne imię dla dziewczynki warto zwrócić uwagę na jego pisownię. Najlepiej wybrać takie, którego zapis i wymowa nie będą budzić wątpliwości. W imionach pochodzenia niepolskiego często można spotkać tzw. nieme litery, a także nietypowy dla polskiej ortografii zapis. Znacznie utrudnia to załatwianie wszelkich spraw, gdzie trzeba podać swoje imię, na przykład przez telefon. Nadanie takiego imienia trzeba dobrze przemyśleć i zastanowić się czy poza oryginalnym brzmieniem nie będzie ono raczej problemem w codziennym życiu niż atutem.

Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o kwestiach administracyjnych. Do 2015 roku obowiązywały przepisy, które w znaczny sposób utrudniały nadawanie dzieciom imion niepolskich. Zmieniono je jednak i dziś prawo mówi, że dziecku można nadać dowolne imię o ile nie jest ono ośmieszające, uwłaczające lub nie jest zdrobnieniem. O tym, czy któraś okoliczność zachodzi decydują urzędnicy Urzędu Stanu Cywilnego – na ogół są oni w tym względzie wyrozumiali i tylko w skrajnych przypadkach interweniują. Dlatego bez obaw można nadać imię Iza lub Magda zamiast Izabela czy Magdalena. Niezmienne pozostało natomiast to, że nadać można maksymalnie dwa imiona.

Polacy lubią tradycyjne imiona dla dziewczynek

Według wszystkich statystyk Polacy najchętniej nadają tradycyjne imiona swoim córkom. Imiona oryginalne, niepolskie nadawane są zdecydowanie rzadziej. Widać to również na przestrzeni ostatnich kilku dekad – w latach 40. i 50. modnym imieniem była Krystyna, w latach 60. – Elżbieta, a w 70. – Małgorzata. Niezmiennie popularne są również takie imiona jak Anna, Ewa, Justyna, Karolina czy Katarzyna. Można zaobserwować też pewien trend, według którego imiona zyskują na popularności co kilkadziesiąt lat. Dotyczy to zarówno imion dla dziewczynek jak i dla chłopców. Obecnie do łask wracają imiona, które jeszcze kilkanaście lat temu uważane były za staroświeckie, jak na przykład Hanna, Maria, Zofia, Łucja czy Kornelia.

Jakie imię dla córki? – bardzo szeroki wybór

Niektórzy uważają, że nadając córce konkretne imię można zdeterminować tym jej charakter lub zachowanie. Przykłady takich interpretacji można znaleźć pod tym linkiem – http://www.osesek.pl/imiona/dla-dziewczynek. Inni do nadawania imion dziewczynkom podchodzą w sposób praktyczny – imię ma być proste, ładne i powszechnie znane, żeby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania. Są również rodzice, którzy cenią sobie oryginalność i nietypowość imienia – uważają, że może ono wpłynąć na postrzeganie ich dziecka jako osoby pewnej siebie i przebojowej.  Każde z tych podejść jest dobre. Nie ma bowiem jednej, sprawdzonej recepty na wybór odpowiedniego imienia dla córki.