kawa
Nawet jeżeli uwielbiamy espresso lub americano, warto czasami urozmaicić sobie kawowe doznania i stworzyć znakomitą mleczną kawę o delikatnym, słodkim posmaku. Aby delektować się idealnym smakiem, nie trzeba jednak odwiedzać kawiarni. Taki efekt możemy uzyskać w domowym zaciszu. Wystarczy tylko ekspres do kawy, spieniacz do mleka i chęci!

Espresso – podstawa każdej mlecznej kawy

Espresso odpowiada za intensywność i głębię smaku każdej mlecznej kawy. Powinno mieć gęstą i trwałą cremę – jest to jeden z wyznaczników idealnej małej czarnej. Jak uzyskać taki efekt? Espresso najlepiej przygotować w ekspresie do kawy, który odpowiednio zmieli ziarna do pożądanej grubości. Dla osób wprawionych w kawowych rytuałach równie dobrym rozwiązaniem jest zaparzenie kawy w kawiarce, jednak aby stworzyć idealną małą czarną potrzeba trochę więcej wprawy i doświadczenia. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie to zadanie, espresso przygotować może dla nas ekspres do kawy na kapsułki, dzięki któremu crema zawsze będzie posiadała właściwą konsystencję. Ponadto kapsułki stanowią ochronę dla zmielonych ziaren – nawet długie przechowywanie nie powoduje wietrzenia kawy, pozostawiając ją pełną smaku i aromatyczną.

Jaki jest sekret znakomitych mlecznych kaw?

Wykorzystując ekspres do kawy na kapsułki, stworzymy intensywne espresso o głębokim smaku. Można je wykorzystać do przygotowania latte, cappuccino czy macchiato czyli popularnych kaw mlecznych. Istnieje kilka zasad, którymi warto kierować się, spieniając mleko do kawy. Przede wszystkim najlepiej sprawdzi się tłuste mleko, które dzięki dużej zawartości białka lepiej się spienia i zyskuje odpowiednią konsystencję. Pianka powinna być trwała, aksamitna, wilgotna i słodka. Równie ważna jest temperatura mleka – nie powinna przekraczać 70° C (idealna mieści się w przedziale 65-70 stopni C).

Aby uzyskać odpowiednią temperaturę pomocny będzie specjalny termometr do mleka. Po podgrzaniu należy je spienić za pomocą spieniacza do mleka – ręcznego, tłokowego lub automatycznego. Urządzenia manualne są proste w użyciu, ale potrzeba więcej czasu, aby uzyskać piankę o odpowiedniej konsystencji. Równie dobrze można użyć miksera czy blendera, ale wówczas ciężko będzie wyczuć moment, kiedy pianka uzyska odpowiednią gęstość. Najlepszym rozwiązaniem jest automatyczny spieniacz do mleka, który przygotuje za nas idealną kremową piankę dosłownie w kilka chwil.

Mleczna pianka niczym wisienka na torcie

Automatyczny spieniacz do mleka znacznie ułatwia proces przygotowywania kawy. Nie trzeba posiadać żadnych umiejętności – wystarczy wlać mleko do urządzenia i nacisnąć przycisk, by po chwili uzyskać idealną piankę. Spieniacz do mleka, np. Nespresso Aeroccino3 to jedna z propozycji, która z pewnością zachwyci wszystkich kawoszy. Pozwala na przyrządzenie zarówno gorącej, jak i zimnej pianki w zależności, jaką mleczną kawę chcemy uzyskać. Przygotowanie pianki zajmuje zaledwie kilka chwil cichej pracy. Tylko tyle wystarczy, aby stworzyć znakomitą mleczną kawę. Gęstą piankę należy powoli wlać do wcześniej przyrządzonego espresso, aby uzyskać delikatne cappuccino.

Latte to kolejna bardzo popularna mleczna kawa, która jest prosta w przygotowaniu. Wystarczy tylko przyrządzić espresso np. wykorzystując w tym celu ekspres na kapsułki i spienić gorące mleko. Powstałą piankę wlewamy do wysokiej szklanki, a następnie dodajemy espresso. Całość powinna zostać zwieńczona pianką o grubości ok. 1-2 cm. Tak przygotowane mleczne kawy warto ozdobić posypując cynamonem, kakao czy wiórkami gorzkiej czekolady. Apetycznie udekorowane i zaserwowane domownikom w odpowiednich wysokich szklankach mogą stanowić idealny kawowy deser!