mikołaj

Niemal każdy o nim słyszał, a większość dzieci marzy o tym, aby go spotkać, piszą więc listy z życzeniami, a później próbują złapać świętego, jak podkłada prezenty do buta, pod poduszkę czy świąteczne drzewko. Mowa oczywiście o świętym Mikołaju. Każdy potrafi wyjaśnić, kim jest i jak wygląda, jednak nie zawsze cała historia świętego Mikołaja jest znana, nie każdy wie też, jak kiedyś wyglądał strój Mikołaja.

Biskup z Miry o wielkim sercu

Pierwowzorem obecnego Mikołaja jest pewien biskup z tureckiej Miry. Pierwsze wzmianki o tej postaci pojawiają się już w VI wieku, a wynika z nich, że święty mógł żyć na przełomie III i IV wieku. Jak każdy święty, tak również Mikołaj dokonał podczas swojego życia kilku cudów, jednak zasłynął także swoją niezwykłą dobrocią. Zgodnie z przekazami, wspierał on ludzi biednych, rozdając im cały swój dobytek. Strój Mikołaja przedstawiany w ikonografii to najczęściej tradycyjny strój biskupi z tamtego okresu, a także charakterystyczna, wysoka czapka – Mitra oraz pastorał. W tradycyjnych wyobrażeniach był to starzec z długą brodą, wyposażony w charakterystyczne atrybuty świętego Mikołaja – worek prezentów oraz garść rózg. O klasycznym, czerwonym kostiumie Mikołaja nikt wówczas nie słyszał. Powszechne obecnie przebranie Mikołaja dostępne jest w sklepie GoDan Party.

Dlaczego święty rozdaje prezenty?

Oprócz tego, że święty Mikołaj przedstawiany jest jako postać miłosierna, która pomagała biednym, wiążą się z nim także legendy, które uzasadniają fakt, iż przynosi prezenty. Jedną z nich jest opowieść o biednym sąsiedzie, który z braku środków na utrzymanie postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Mikołaj, chcąc odkupić dziewczęta, wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi, które trafiły do suszących się przy kominie skarpet – stąd tradycja wkładania prezentów do ozdobnych skarpetek. Tego typu historii i legend jest więcej, a dzięki nim narodził się wizerunek Mikołaja, który rozdaje prezenty. Od około XVI wieku, w dniu imienin Mikołaja, a zatem 6 grudnia czczono i upamiętniano świętego. Ze względu na zmiany związane z kalendarzem gregoriańskim oraz juliańskim, święto Mikołaja oraz Boże Narodzenie pokrywały się. Współcześnie Mikołaja wspomina się zarówno 6 grudnia, jak i w Wigilię bądź dzień Bożego Narodzenia.

Święty zmienia wygląd – nowe przebranie Mikołaja

Obecny strój Mikołaja,  a także jego ogólny wygląd i postawa różnią się znacznie od wersji pierwotnej. Za pierwszą zmianę kostiumu Mikołaja najprawdopodobniej odpowiada poeta Clement Moore, który w wierszu zatytułowanym “Wizyta Świętego Mikołaja”, przedstawia tytułowego bohatera, jako elfa w charakterystycznym przebraniu, w saniach i z reniferami. W roku 1863 Mikołaj odzyskuje ludzką postać za sprawą Thomasa Nasta – rysownika, który ukazał go w ten sposób na zlecenie tygodnika Harper’s. Jednak największą rolę w utrwaleniu ostatecznego wizerunku świętego Mikołaja odegrała firma Coca Cola, która w 1931 roku przedstawiła świętego w charakterystycznym, czerwonym stroju. Kostium Mikołaja składał się wówczas ze spodni i płaszcza wykończonych białym materiałem, a także charakterystycznej czapki z pomponem. Atrybutem świętego Mikołaja pozostał worek na prezenty, jednak utracił on na zawsze biskupią czapkę oraz pastorał.

Każdy może zostać Mikołajem

Obecnie postać świętego w charakterystycznym, czerwonym przebraniu została utrwalona i skomercjalizowana. Dzisiaj jest to jedyny strój Mikołaja, jaki można spotkać na jego wizerunkach. Obecna po dziś dzień tradycja rozdawania prezentów została wzbogacona o przebieranie się za Mikołaja, wręczanie prezentów w jego kostiumie czy prowadzenia spotkań dla najmłodszych. Obecnie świętego dzieci mogą spotkać nie tylko w domu, ale również w szkołach, w centrach handlowych czy na ulicy. Niezbędne akcesoria oraz strój świętego Mikołaja dostępny jest w sklepie GoDan Party.