mieszkanie

Urządzanie nowego mieszkania należy do jednej z najprzyjemniejszych czynności zaraz po zakupie mieszkania czy wybudowaniu domu. Mamy wtedy świadomość, że projektujemy przestrzeń na kilka albo nawet kilkanaście lat dla siebie i swoich najbliższych.

Chcemy też, żeby była ona ponadczasowa i modna, bo dzięki temu będziemy mogli zapomnieć o wszelkich remontach i przeróbkach na bardzo długi czas. Po zakończeniu prac remontowo-wykończeniowych przychodzi moment na wyposażenie wnętrz. Wtedy warto zwrócić uwagę na wiele różnorodnych aspektów – od koloru mebli i akcesoriów dopasowanych do barw ścian i podłóg, po styl i motyw przewodni danego pomieszczenia. Ustawienie mebli powinno być praktyczne i funkcjonalne – dostosowane do potrzeb wszystkich domowników. To według tych prostych zasad należy krok po kroku urządzać każdy pokój, żeby ostatecznie uzyskać wymarzony efekt we własnym M.

Nowe lokum, nowe możliwości

Kupno mieszkania czy domu to decyzja na wiele lat, dlatego powinna być podjęta świadomie, po długich rodzinnych dyskusjach i naradach. Gdy już podpiszemy ostateczną umowę i dostaniemy klucze – rozpocznie się ważny etap personalizacji pomieszczeń. Mamy wtedy możliwość zrobienia czegoś tylko i wyłącznie dla siebie. Rozglądamy się za idealnym kolorem farb, paneli, płytek. Przeglądamy magazyny wnętrzarskie, w których zazwyczaj udaje nam się znaleźć właśnie TO czego szukaliśmy.

Styl skandynawski przoduje

Od kilku lat nieprzerwanie prym wiedzie styl industrialny uzupełniany dodatkami z odnoszącymi się też do nieco innych trendów. Nie traci on jednak swojego charakteru i idealnie pasuje zarówno do małych pokoi, jak i do przestronnych otwartych przestrzeni. Zazwyczaj przeważają w nich barwy stonowane: biele i szarości, ewentualnie beże. W nowych adaptacjach nie brakuje jednak odważniejszych kolorystycznych akcentów – pojawiają się czerwień, czerń, turkus czy fiolet.

Styl minimalistyczny wymaga umiejętnego łączenia nie tylko kolorów, ale też wzorów, faktur i materiałów. Jeśli chcemy trzymać się klasycznego industrialnego klimatu powinniśmy wybrać szkło, metal lub beton. Surowy klimat można przełamać naturalnym drewnem lub cegłą, dzięki którym pokój stanie się bardziej zróżnicowany i przytulny. Dobrze jest zachować umiar w projektowaniu takich mieszkań, domów, a nawet pojedynczych pokoi – jedynie wtedy będzie on prezentował się tak, jak powinien i nie zginie przytłumiony tysiącem niepotrzebnych mebli, dodatków, kolorów i wzorów.

Styl industrialny dawniej i dziś

Styl industrialny przywędrował do Polski z Nowego Jorku w połowie lat pięćdziesiątych XX. wieku. Wykształcił się jednak nieco wcześniej, kiedy to dawne budynki przemysłowe zaczęto przekształcać w pomieszczenia mieszkalne. To właśnie od nich wzięły swoją nazwę lofty, czyli pomieszczenia urządzane na poddaszach i strychach.

Lofty

Obecnie w wielu krajach lofty cieszą się ogromnym powodzeniem, przede wszystkim ze względu na dużą ilość miejsca – mieszkania te zwykle są bardzo wysokie, a pomieszczenia otwarte, pozbawione niepotrzebnych ścian, drzwi i elementów działowych. Główną cechą stylu industrialnego jest minimalizm widoczny na każdym etapie urządzania i wyposażania, od kolorów, przez materiały, po akcesoria. Podobnie jest z meblami. Trend ten zupełnie odbiega od kiczowatej mody lat 90. czy ciężkich stylizacji rodem z pałaców królewskich. Natomiast idealnie pasują do niego stoliki kawowe i krzesła wykonane z plastiku, metalu i szkła dostępne w designerskich sklepach, takich jak take me Home (http://takemehome.pl/) oraz u znanych projektantów tworzących małe dzieła sztuki.

Przełamanie minimalizmu

Klasyczny industrial można delikatnie modyfikować przez dodawanie niewielkich elementów dekoracyjnych lub zabawę kolorami i materiałami. Oczywiście wszystko w ramach dobrego smaku. W grę wchodzą np. dywany, obrusy zasłony, poduszki w żywych kolorach lub proste drewniane meble, które nieco przełamują jednolity charakter tego stylu. Można też zdecydować się na akcesoria uzupełniające, ale w tym przypadku też warto odwołać się chociażby do barwy czy wzoru przeważającego w danym miejscu.

Styl industrialny jest stosunkowo młody, jednak z roku na rok zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Powstają też dedykowane kolekcje, a nawet specjalne pracownie nawiązujące właśnie do tego typu klimatów. Tam najłatwiej znaleźć nie tylko idealne produkty, ale przede wszystkim cenne wskazówki i inspiracje, które mogą nam pomóc w kolejnych etapach przeprowadzki i urządzania własnego mieszkania. Trudno bowiem w natłoku informacji i projektów znaleźć coś, co będzie wyglądało idealnie nie tylko na zdjęciach czy w lokalach pokazowych, ale przede wszystkim w naszym wnętrzu, i to bez względu na to czy dysponujemy kawalerką, dwupoziomowym apartamentem czy kilkusetmetrowym domem na obrzeżach miasta.