dziecko

Każdy świeżo upieczony rodzic ma multum pytań: Ile dziecko powinno spać w ciągu dnia? Czy nie śpi za krótko? Czy kołysając Malucha szybciej uśnie?

Każdy świeżo upieczony rodzic ma multum pytań: Ile dziecko powinno spać w ciągu dnia? Czy nie śpi za krótko? Czy kołysając Malucha szybciej uśnie?

Pomimo ogromu ilości książek o macierzyństwie, blogów parentingowych, czy obszernych wywiadów z przyjaciółkami, czy znajomymi, ilość pytań wcale nie maleje, a wręcz jest jeszcze gorzej! Gdy Maluch już jest w domu, często zapominamy o tym, o czym czytaliśmy i się przygotowywaliśmy.

Cała prawda o śnie dziecka!

Każdy człowiek wie, że receptą na zmęczenie, wszelkie bóle, czy przeziębienie jest sen. To podczas snu odpoczywamy, ładujemy akumulatory i się wyciszamy. Dla niemowlaka sen jest również najważniejszym elementem jego początkowego rozwoju. To podczas snu dziecko się rozwija i rośnie, a ma na to czas, ponieważ oficjalnie przyjmuje się, że noworodek śpi aż 16 godzin w ciągu doby.

Czy zatem różni się sen dziecka od snu dorosłego? Największą różnicą jest to, iż sen dziecka nie dzieli się na fazy, tak jak u dorosłego, czyt. faza zasypiania, faza snu płytkiego, oraz ostatnia faza REM – faza snu głębokiego, podczas którego występują sny. U noworodka podczas snu występuje tylko jedna faza snu – REM. Podczas fazy REM u dziecka przysadka uwalnia hormon wzrostu, który odpowiedzialny jest za to, by dziecko rosło i się rozwijało.

Najczęstszym błędem rodziców jest budzenie dziecka na np. porę karmienia, kąpiel, czy zabawę. Dziecko nie odróżnia pory dnia, nie wie kiedy jest dzień, a kiedy noc, jeżeli jest zmęczone i ma ochotę na drzemkę – pozwól mu na to! Drzemka w ciągu dnia nie tylko jest dobroczynna dla dziecka, ale i dla rodzica, który może w tym czasie odpocząć i zamknąć na chwilę oko.

Gniazdko niemowlęce pozwoli dziecku szybciej zasnać

Dopiero co urodzony niemowlak doskonale pamięta czasy spędzone w łonie matki. Było tam ciasno, ciepło i bezpiecznie, a nagle trafia do świata, który jest pełny odgłosów i różnych bodźców, a duża przestrzeń sprawia, że dziecko jest przytłoczone i niespokojne, ponieważ nie czuje się bezpiecznie. Gniazdko niemowlęce zostało zaprojektowane tak, by w 100% odzwierciedlić to, co działo się w brzuszku mamy. Gniazdko niemowlęce jest wąskie i z każdej strony otoczone miękkimi brzegami, które zabezpieczają dziecko przed wyturlaniem.

Czy gniazdko niemowlęce jest konieczne w wyprawce dziecięcej? Na pewno nie, ale jeżeli zaobserwujecie, że dziecko jest niespokojne i ciężko mu zasnąć w łóżeczku, to taki zakup z pewnością świetnie się sprawdzi.